Rahvusvaheline kohus
Sõjajärgse ümberjaotamise tagajärjed on vähemalt meile kõigile teada. Ja meie naabritele. Ent me leiame siit ka midagi positiivselt õpetlikku, ehkki kohutavalt poolikut.
Just Potsdamis, kus USA poolt esindas juba president Harry Truman, tehti otsused Saksamaa sõjajärgse korraldamise asjus, määrati kindlaks poliitilised ja majanduslikud põhimõtted Saksamaa sõjaaegsete liitlaste kontrollimiseks ning saavutati kokkuleppe anda sõjaroimarid rahvusvahelise kohtu alla ning esitada Jaapanile ultimaatumi tingimusteta kapituleerumise kohta.
Rahvusvaheline kohus ning otsus püüda kinni natsipartei juhtivad ninad, et nende veriste tegude üle õigust mõista ja neid vastavalt ka karistustega kostitada, oli kindlasti üks tähtsamaid akte toona, et see jube epohh lõpetada. Liigutusena ainuvõimalik, sest just Nürnbergis pandi Teisele maailmasõjale tegelik punkt.
Aga võitjad kirjutavad ajaloo ning Nõukogude Liidu veretöid uurima ei hakatud. Nii jäi kuritegude ulatus toona lõplikult välja uurimata ja tegelikult kestis ebaõiglus veel aastakümneid. Sisuliselt kestab siiani, kuna stalinism on küll hukka mõistetud, ent ellu jäänud süüdlastele ei antud korralikult malakat ka 1990ndatel, mil näiteks tudisevaid natsivanamehi jälitati veel hasartse aktiivsusega.
Mäng "oleksitega"
"Oleksitega" ajaloos mängimine on küll väga tänamatu, ent kindlasti huvitav spordiala. Ega ilmaasjata ei kohta kõikjal maailmas raamatumüügi edetabeleis teoseid koondpealkirjaga "läinuks ajalugu teisiti".
Sigaril tundus olevat tõsi taga ideega, et Saksamaast nurka surunud liitlased peaks lahti ütlema Piibu hirmu all vegeteerivast Nõukogude Liidust, pöörama torud nii-öelda teisele poole, et ka see kurjuse impeerium hävitada. Me ei saa iialgi teada, kui tõsiselt Sigar antud mõttega mängis, ent reaalsust teame kõik liigagi hästi. Piip toimetas ringi 1953. aastani, Ratastool suri – nagu öeldud – juba varem ära, Sigar sai taaskord brittide peaministriks, aga algas ka aastakümneid kestnud külm sõda.