Siia ma tahtsingi jutuga jõuda. Kuna riigi rahaprobleemid ennustatavas tulevikus ei leevene, siis on väga tõenäoline, et vaadatakse ringi järgmiste maksude järele. Nagu juba leidsime, on lihtne maksustada neid objekte, mille kohta on riigil ülevaatlik register. Lisaks autodele on riigil ülevaatlik register kinnisvarast. Seega kinnitage rihmad, ennustan, et peagi tuleb meil ka kinnisvaramaks!
Maamaks juba tõusis ning kadus ära kodualuse maa maksusoodustus.
Selleski kategoorias on võimalik põhjendada hoonete erinevat maksustamist kliimanõuetega. Säästlikumatele rajatistele saab anda soodustust, renoveerimata nõukogude aegseid paneelmaju saab aga maksustada kõige kõrgema tariifiga. Neid on palju ning pealegi, VIPid ei ela tavaliselt sellistes korterites.
Kui ma juba mainisin kliimanõudeid (ja kliimapoliitikast kirjutan kindlasti põhjalikumalt edaspidi), siis on väga kahetsusväärne, et kliimamuutuse probleeme muudetakse lolliks mingisuguse jamaga. Tuleks ausalt välja öelda, et riigil pole enam piisavalt raha. (Miks ei ole ja millele see kulub, on samuti omaette teema, praegu rahuldume selle faktuaalse tõdemusega, et raha ei ole.)
Me peaksime pöörama pilgu minevikku, kuskohast on nii mõndagi kasulikku õppida. Muuhulgas ka keskajast. Kui valitsejal oli tarvis püstitada katedraal ning samal ajal mõne veniva sõja tõttu raha nappis, siis leiutati väga hea vahend, milleks oli indulgents. Mulle tundub üha enam, et indulgentsid tuleks kasutusele võtta ka tänapäeval ning tegemist ei ole niivõrd pattude andeks andmise vahendiga (seda muidugi ka), kuivõrd sertifikaadiga, mis pakub inimesele maksu- ja hingerahu. Ma võrdleksin seda fikseeritud elektripaketiga – on küll kallis, aga mine tea, mis kõik muidu juhtuda võib. Ja juhtub ka, nagu elu on näidanud.