Minu meelest tuleks inimestesse (valijatesse) suhtuda kui otsustusvõimelistesse indiviididesse. Ka laste kasvatamises on oluline nendega rääkida asjadest ausalt, nagu need on ning mitte ebameeldivaid momente varjata. Vastupidine käitumine on manipuleerimine.
Niisiis, rahvaga tuleks rääkida probleemidest ausalt. Minnes tagasi Winston Churchilli aega, kes lubas Teise maailmasõja aegu rahvale üksnes verd, higi ja pisaraid (Lennart Meri on teda allikale viitamata hiljem tsiteerinud), tuleb rahvas kõrgema eesmärgi nimel kaasa, kui ta eesmärgist aru saab.
Aga mis on praegu see kõrgem eesmärk? Või mis on probleem, mida me lahendame?
Esimene variant. Riigieelarves pole piisavalt raha ning me peame kokku hoidma ja tõstma makse. Keegi ei taha, et meie võlgu peaksid maksma meie lapsed.
Teine variant. Eesti autopark on saastav ning omanikke tuleb administratiivselt suunata keskkonnasõbralikumaid autosid ostma, sest vabatahtlikult nad seda ei tee.
Põhimõtteliselt on mõlemad väited kontekstita justnagu koššer, kuid nende lähemal analüüsimisel võime öeldu tõeväärtuse seada kahtluse alla.
Tuletan meelde klassikalise loogika (antud juhul ühtlasi dialektika ehk arutluskunsti) reegleid, millele matemaatik Leibnitz lisas küllaldase aluse printsiibi. See tähendab, et Aristotelese loogikareeglid (tõesus, samasus jne.) kehtivad siis, kui meil on nende hindamiseks olemas piisavalt tausta, piisavalt teadmisi.
Esitan järgnevad teesid ning mõelge minuga kaasa, kas nende osas on meil olemas küllaldane taust. Kohe esitan sulgudes ka vastuväite.