Mis teeb töötleva tööstuse puhul murelikuks on see, et kui eelmise aasta sügisel tuli sealt halbu uudiseid ja koondamisi, siis selle aasta esimesed kuud tekitasid lootuse, et sektor on leidnud lahendusi raskusteks, aga kaks viimast kuud on näidanud, et paraku on seal raskused veel ees ja mais ning juunis on töötlevast tööstusest tulnud 10 koondamisteadet. Töötlev tööstus on ka suurim sektor Eestis – mõned aastad tagasi töötas seal üle 18 protsendi Eesti töötajatest.
Koppel ütleb, et tööpakkumiste arv on langenud 2017–2018 aasta tasemele. «Siit ka soovitus tööotsijatele – praegu võiks inimene võtta vastu ka töö, mis pole päris unistuste töö. Seda ideaalset pakkumist ei ole kasulik hetkel ootama jääda. Ja paljud inimesed on tegelikult sellest ka aru saanud. Selline käitumine on väga mõistlik, sest tööpakkumisi on oluliselt vähem kui eelmise aasta kevadel, seega praegu tuleb tööotsijal olla aktiivne, tegus ja kiire.»
Eelmise aasta esimeses pooles oli tööpakkumisi rekordiliselt palju, tänavu on pakkumiste arv olnud oluliselt väiksem, aga mitte ka nii väike, kui koroonakriisi esimestel kuudel. Taaskord torkab silma, et märtsikuus hakati värbama, kuid edasi on hoog tõmmatud pisut maha.
Tänavuste tööpakkumiste puhul torkab silma, et töötlevas tööstuses on sel aastal olnud oluliselt vähem pakkumisi kui tavaliselt, hea uudis aga see, et kui eelmise aasta lõpus kukkus selles sektoris pakkumiste arv päris suure hooga, oli just hilissügis aeg, mil töötlevas tööstuses viidi läbi suuri koondamisi, siis tänaseks on pakkumiste arv pea poole võrra kasvanud. Vähem on pakkumisi kevadkuudel ka põllumajanduses.
Koppel räägib, et järgmised kuud panevad paika meie tööturu häälestuse sügiseks. Töötukassa paarikümneaastane kogemus näitab, et koos pimedate öödega hakkab kasvama ka tööpuudus. Seega – mida rohkem suvel inimesi tööle liigub, seda väiksem on ka oht sügiseseks suuremaks tööpuuduse kasvuks. Hetkel saab optimist öelda – klaas on pooleldi täis – tööpuudus väheneb. Pessimist aga märgib, et klaas on pooleldi tühi – tööpuudus ei vähene piisavalt kiiresti.
Täpsemat statistikat saab töötuse kohta erinevatel aastatel ja kuudel vaadata SIIT.
Milline on töötute profiil? «Erialase hariduseta inimesi on alati olnud töötute seas enam kui kutse- või kõrgharidusega inimesi,» tõdeb Koppel. Statistikat saab vaadata SIIT.