Millistest protsessidest räägime? Teadlased on tõestanud, et täiesti normaalsed inimesed – veelgi enam, ühe grupi liikmed – võivad omavahel minna leppimatult tülli. Võib-olla olete kuulnud Stanfordi ülikooli vanglaeksperimendist. 1971. aasta suvel kuulutas psühholoogiaprofessor Philip Zimbardo ajalehes, et otsib meessoost üliõpilasi, kes oleksid 15 dollari eest päevas osalema vanglaelu uurivas eksperimendis.
Kui grupp oli koos, jagati see juhuvaliku abil kaheks. Üks pool hakkas etendama vange, teine pool vangivalvureid.
Mis juhtus edasi? Osapooled läksid rolli nõnda sisse, et kogu varasem elu ununes. Kahenädalasena mõeldud katse läks niivõrd vägivaldseks, et Philip Zimbardo pidi katse lõpetama.
Zimbardo katset on kritiseeritud, et tema meetod polnud kõige õigem ning katastroof oli katsesse sisse kirjutatud. Võib-olla oli see nii. Kuid igatahes, arvestades ka kriitikute juttu, näitas katse midagi olulist: kuidas ühiskondlik struktuur laguneb ning kuidas taevaliku õigluse sildi all vallandub türannia (vaikimisi on ju vangivalvurid taevaliku õigluse valvurid, kas pole?).
2002. aastal korraldasid psühholoogid Alex Haslam ja Steve Reicher BBCs tõsielusarja «Eksperiment», kus kordasid Stanfordi katset pisut muudetud kujul. Nad jõudsid järeldusele, et türannia kujunemises (või vältimises) on väga tähtis roll juhtidel ning kokkulepitud protsessidel. Õigusriigis täidavad seda rolli autoriteedid ning põhiseadus ja sellele tuginevad seadused. Hiljem tegid nad koos Zimbardoga ühisavalduse, üksteise tulemusi kahtluse alla seadmata.
Kui kuulasin «Otse Postimehest» esmaspäevast advokaat Paul Kerese intervjuud, siis jääb mulle mulje, et Eesti riik liigub suunas, kus meie üldrahvalikud autoriteedid sulavad kevadise lumememmena ning seaduseid ei järgita. Ohus on juba inimeste põhiõigused.