Oleme silmitsi ajaga, mille vältel jamps virtuaalset maailma valitseb. Meie asi on selleks valmis olla, hoida riik funktsioneerimas ja ühiskond toimimas.
Tegelikult ei ole selles olukorras midagi fundamentaalselt uut. Lihtsalt virtuaalmaailmas on arenemas raskekujuline skisofreenia. Haiguse selline vorm, kus virtuaalne aju loob reaalsusele väga sarnaseid varjukujusid. Inimesi, keda pole; kohti ja tegusid, mida ei eksisteeri; ja järeldusi, mis ei tunnista loodusseadusi.
Otsime kainet mõistust, mis ei ole purjus
Lahendused on täiesti olemas. Piisab, kui vaadata, mida pakuvad samade hädadega maadelnud tippteadlased. Tuletagem meelde filmi «Piinatud geenius». See on film majandusauhinna saanud matemaatiku John Forbes Nashi võitlusest skisofreeniaga. Jah, just sellest Nashist, kes näitas, kuidas saame probleeme lahendada nii, et kõik võidavad. Kui tema aju hakkas tema enda jaoks äärmiselt realistlikke varjukujusid looma, sai ta toetuda inimestele, kellega oli koos üles kasvanud. Kes olid ta kõrval enne, kui varjukujud mõistust segama hakkasid.
Võib-olla läheb teisiti. Lootus sureb viimasena. Siiski kahtlen. Haigusega on asjad üldiselt keerulisemad. See ei ole mööduv purjusolek. Oleme sisenemas aega, kus isegi telefonikõnet ei tohi enam uskuda. Ka parima tuttava häält ja kõnemaneeri saab kergesti järgi teha. Video, Zoomi ja Teamsiga on natuke keerulisem, aga ka siin on edusammud lausa suurepärased.
Kaine mõistus ütleb, et kirjeldatud stsenaariumiga võiks vähemalt teoreetiliselt arvestada. Kui nii peaks minema, siis ei riigil ega ühiskonnal pole kuigi palju variante, kuidas jääda tegusaks ja faktipõhiseks. Kui internetist leitu on üldjuhul kas lausa vale või saatanlikult moonutatud, siis selle jaoks on lahendus olemas. Mõnda aega tuleb palju rohkem kui praegu toetuda luust ja lihast inimestele. Ühe diskrimineeriva mööndusega: neile, kes on hankinud oma teadmised enne, kui internet saab jampsi täis. Kes võivad küll eksida või valesti mäletada, aga kelle käest saab tuge tegemaks vahet – ei, mitte tõel ja õigusel. Ka mitte tõel ja valel; või faktil ja arvamusel. Hoopis asjalikul jutul ja jampsil.