K, 27.09.2023

ELU25 ⟩ Juku-Kalle Raid: mida teha, kui teie sõber osutub homo sapiensiks?

Juku-Kalle Raid
, Ajalehe KesKus peatoimetaja
Facebook
Comments 16
Juku-Kalle Raid
Juku-Kalle Raid Foto: arhiiv

Aastaid tagasi tegid vene videobloggerid Moskvas kurja nalja: käisid kaameraga mööda linna ning tahtsid suvalistelt inimestelt teada, mis saab siis, kui nende sõber osutub homo sapiensiks? Suur osa vastanutest arvas, et homo sapiens on täiesti väljakannatamatu nähtus, lubades homost sõbra seepeale kohe p...se saata, kirjutab Juku-Kalle Raid.

See leidis aset 6-7 aastat tagasi, mil mööda Moskvat jalutasid bloggerid ning ehmatasid Venemaa pealinlasi hullu küsimusega: "Mida te teeksite, kui osutuks, et teie sõber on homo sapiens?"

Venekeelses netis hakati sama küsimusega jalutama ringi üle kogu suure riigi, kes viitsib, vaatab järgi – need ülinaljakad (aga ka traagilised) episoodid on avarustel tänaseni alles.

Üsna kuri ja sallimatu foon

Foon homo sapiensi aadressil kujunes üsna kurjaks, me muidugi teame ka, et nii Nõukogude Liidus kui ka selle lagunemise järel olid homosuhted kriminaalkorras karistatavad. Iseasi muidugi, et inimesed ei tee sõnadel vahet, vaid plahvatavad kohe nagu püssirohi.

Rahvaharidus on tore asi.

Algul sõimati Mokva blogerite filmitus potensiaalset sõpra "homo sapiensi" kõikmõeldavatel viisidel kuni selleni, et "annan peksa", "viskan välja", "löön maha".

Kui algul sõimati Mokva blogerite algatatud ja üle riigi levinud küsimuse ajel potensiaalset sõpra "homo sapiensi" kõikmõeldavatel viisidel kuni selleni, et "annan peksa", "viskan välja", "ei ütle enam kunagi tere", "teeme talle sõpradega füüsilise noomotuse" jne, siis mõni aeg hiljem ilmnes kulutulena levinud tänavaküsitluste tõttu juba teatud tendents, mille kestel tehti kindlalt vahet homol elik omasooarmastajal ja homo sapiensil elik tavalisel targal inimesel.

Üldiselt aga on isegi Venemaal täna muutunud foon märgatavalt sõbralikumaks, seda eriti noorte seas. Praegu kuni selleni, et "kui homo on venelane anname andeks, siiski oma."

Ja vaieldamatult parem kui ukrainlane.

Muuseas, ka Vladimir Putini 2000. aastate alguses algatatud noorteliikumine "Naši" rõhutas kahte vaenlast. Neid nimetati "homod" (pole õige kaader) ja "vaenlased" (ükskõik, kes, kellele näpuga näidatakse, eriti aga ahne lääs, kes tahab Venemaad hävitada).

Meie oma kangelased

Mul tulid need küsitlusepisoodid nüüd meelde, kuna Eestis käib samuti ringi kuri vikerkaarekarva homotont. See teema erutab ilmselgelt paljusid riigialamaid. Kuidas meie veendunud homotaunijad terminiga homo sapiens hakkama saaks, ei oska ma öelda. Aga eks esmapilgul võiks vastava küsimuse esitamisel kerkida nali nabani.

Ikkagi kentsakas , et teisele lugemisele minev abieluseadus on osad kodanikud niivõrd leili ajanud – justkui ohustaks see umbes 3 % kildkond tõesti Eesti rahva iivet või – veel jaburam – põhjustaks meie väljasuremise. Abieluvõrdsust ja samasooliste laste kasvatamise õigust nähakse läbui erakordselt määrdunud prillide, unustades sellesama statistika – homosid leidub ühiskonnas siiski ülivähe, aga homo sapiensi nime võiks me kanda justkui kõik.

Mina geiparaadi fenomenist küll isiklikult aru ei saa, aga noh, las marsivad. Mõned meist kannavad tõrvikuid, teised tõmbavad näolapi värviga kirevaks.

Ja miks üldse karta, et sulle üritavad pidevalt mingid tüübid siseneda tagauksest?

Eesti õigekeelsussõnaraamat (2018) sedastab: homo sapiens ladina keeles tark inimene, mõistusega inimene. Vrd Homo sapiens (inimese kui liigi teaduslik nimetus).

Ent nt samas ka: homo <17 ja 16; os homo ja homot> argi homoseksuaal. Homo+abielu, homo+meelne, homo+mees, homo+paar, homo+vastane, homo+vastasus, homo+viha = homo+foobia.

Ma saan ka aru, et paljusid ärritab nn "homoparaad", mis samuti lähiajal Tallinnas aset leiab. Iga kord leiab sel puhul aset mingi asjatu jahmerdamine, sest "loodusseaduste eest võitlejad" ei ole sugugi päri, nagu võiks homo näol olla tegemist homo sapiensiga. Seetõttu tuntuakse geiparaadil osalejate näol ära eksimatu vaenlane, see "keegi teine", kes on kindlasti süüdi kas ühiskonna allakäigus, ebanormaalsuses, moraalivastasuses, traditsioonide halastamatus lõhkumises ja miljonis muus patus, miks mitte ka maksutõusus või majanduskriisis. Sest kui "korda majas ei ole", laguneb ühiskond ju nagu kaardimajake.

Radikaale leidub järjest rohkem

Mina geiparaadi fenomenist küll isiklikult aru ei saa, aga noh, las marsivad. Mõned meist kannavad tõrvikuid, teised tõmbavad näolapi värviga kirevaks. Mõlema aktiga näidatakse oma kuuluvust või meelsust. Mis omakorda tundub täiesti normaalse võimalusena. Kui kedagi kividega surnuks ei pillu või lihtsalt vahkvihast kallale ei lähe, siis marssigu aga.

Sama sallimatust ning kontrollimatut kurjust oleme juba aastaid kohanud radikaalsemate moslemite seas.

Palju hullemaks läheb asi siis, kui me tõesti unustame sõna homo sapiens tähenduse. Mõte, et üks inimarvamuse esindaja jääb teisele mingil moel alla või on üldse viimasejärguline, kipub aga levima kogu Euroopas.

Venelaste rünnakust Ukraina vastu ma ei räägigi, aga sama sallimatust ning kontrollimatut kurjust oleme juba aastaid kohanud radikaalsemate moslemite seas. Ja see kildkond usub tões ja väes oma õigusesse, kui ründab pilapiltide autoreid (pühaduserüvetajad), sõidavad autoga festivali ajal publikusse või tõmbavad kõri läbi ajalooõpoetajal, kes julgeb meenutada, et homo sapiensi põhiline tunnusmärk ei peaks ilmtingimata olema oma liigikaaslaste sihikindel hävitamine.

Radikaalsemad tegelased ei usu enamasti, et need, kelle kallal vägivalda tarvitatakse, nendega kuidagigi võrdsed oleks.

Niisiis – sellele kõigele mõeldes – võiks ikkagi aru saada, et vähemalt Eestis pole vaja homo sapiensi eri kildadesse ajada. Ja hiljem lõputult vihata.

Kui teie sõber osutub homo sapiensiks, ärge tehke midagi erilist! Saage kokku, ajage juttu, veetke aega, olge lõbusad.

Facebook
Comments 16

Märksõnad

Tagasi üles