Mul on kognitiivne dissonants. Mis on saanud Eesti riigist, mille eest Balti ketis seisime (jah, ka mina) ja öölaulupidudel laulsime? See riik hakkab moonduma koletislikuks masinaks, mida olen kaua keeldunud uskumast, kuid mullegi hakkab mingi piir kätte jõudma.
EKRE on rääkinud süvariigist ning, vabandust väga, mulle on tundunud see jabur jutt. Aga ma olen kahtlema hakanud. Äkki ongi nii, et me hakkame taas kaotama oma demokraatiat, sellisel korral muidugi teisiti kui varasematel kordadel, tasapisi ja tasahilju, nagu keedetakse konna pehmeks vaikselt soojendatavas vees.
Mul on juba paar aastat olnud kõhe tunne ja see kõhedus on üha süvenenud. Vikat on niitnud üsna lähedalt ja inimesi, keda ma tean ja austan. Kuidas see Stalini ajal oligi? Mõistame rahvavaenlased avalikult hukka ning loodame, et õhtutunnil ei kõla meie uksel koputus. Minuni on jõudnud veendumus, et asjade senisel jätkumisel võib see kõlada varsti meist igaühe uksel. Mitte keegi pole tühistamise eest kaitstud. Esialgu meil inimesi veel ei giljotineerita, kuid tühistamine pole sellest põrmugi parem saatus. Inimesel pole tööd ja teda tabab kollektiivne halvakspanu. Inimesed pööravad tänaval pea ära. Osa seetõttu, et on printsipiaalsed, osa aga hirmust. Mulle meenub, et keegi tahtis ka Tõnis Mäge millegi eest tühistada. Tõnis Mäge! Ma ei ütle rohkem midagi.
Siiski. Tuletan meelde, et suure Prantsuse revolutsiooni aegadest on teada, et revolutsioon sööb oma lapsed. Eriti vägivaldne revolutsioon. Sellest on kirjutanud suurepäraselt Orwell raamatus «1984». Selleks ongi õigusriik, mis on vabade inimeste riik. Tühistajate riigis pole tühistamise eest kaitstud keegi. Ka jakobiinide juht Robespierre giljotineeriti, nagu ta oli teinud oma poliitiliste vastastega. Paranoia ja kahtlustuste õhkkond oli üleüldine ning konvendi liikmete meelest oli ta liiga hea kõnemees ja liiga kauaks oma kohale istuma jäänud. Ratsionaalsed inimesed, hoidsid toona kohtukuludelt päris palju raha kokku.