T, 26.09.2023

ÖÖKÜLM TEGI REKORDI ⟩ Aiapidajad on ahastuses: põud niigi virutanud, nüüd veel pakane ka

Lisatud fotod!
Annaliisa Köss
, reporter-toimetaja
Facebook
Comments 1
Öökülm. Foto on illustratiivne.
Öökülm. Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Möödunud ööl langes temperatuur mitmel pool Eestis rekordiliselt miinusesse, vahendab sünoptik Kairo Kiitsak ühismeedias. «Taimed pruuniks 2. juuniks,» kurdavad aiapidajad, sest kõva külm taimedele armu ei anna. 

«2. juuniks veel pruuniks ei saa. Täna (2.06) varahommikuks langes temperatuur Kuusikul 2 meetri kõrgusel õhus lausa –3,3 kraadini, mis on ühtlasi Kuusiku uus juunikuu absoluutne külmarekord (varasem –2,7 kraadi 10. juunist 1941). Väga napilt jäi püsima juunikuu läbi aegade külmarekord (–3,5 kraadi), mis on mõõdetud Pakril 1. juunil 1916,» kirjutab sünoptik Kairo Kiitsak ühismeedias.

Ta lisab, et uued 2. juuni külmarekordid said kirja ka Heltermaal (+1,8 kraadi, varasem +2,1 kraadi 1975. aastast), Sõrves (+1,9 kraadi, varasem +3,1 kraadi 1907. aastast) ja Kihnus (+4,2 kraadi, varasem +5,1 kraadi 1962. aastast). Tooma jaamas toimus 2. juuni külmarekordi kordamine (–1,4 kraadi, sama palju mõõdeti ka 1975. aastal).

Kiitsaku sõnul langes temperatuur maapinnal (paari cm kõrgusel) kohati –3..–7 kraadini, mis on väga tugev öökülm.

Külmarekord ka Soomes

Päev varem jagas Kiitsak, et Edela-Soomes esineb rahe- ja lörtsihooge ning kaugemal põhja pool sajab ka lund. «Põhja-Soomes Saana mäetipus merepinnast 1 km kõrgusel mõõdeti 1. juuni varahommikul –7,7 kraadi, mis on FMI sõnul Soome uus absoluutne juunikuu külmarekord (varasem –7,0 kraadi pärines 3. juunist 1962),» ütles ta ja lisas, et see on tähelepanuväärne juhtum.

«Lumepuhuriga mururobotid saavad jälle tööd, lõbus elu küll,» lõõbib üks kommentaarides. Teine lisab, et ei mäleta ühtki aastat, kui nii kaua oleks öökülmad olnud. «Kaua see neetud talv veel kestab?» küsib kolmaski. Külmavõetud on isegi kasvuhoonesse istutatud taimed, rääkimata nendest, mis on väljas avamaal.

«Me elame Kuusikult mõne kilomeetri kaugusel ja külm võttis ära kõik, mis välja katteloori alla oli istutatud,» on üks aiapidaja ahastuses. «Kuressaare lähistel oli –3 öösel. Igatahes kõik kartulipealsed on nüüd mõnusalt külmavõetud,» nukrutseb ka saare rahvas. «Maa valge veel kell 6 hommikul. Eks kahjusid hakka veel lugema. Põud niigi virutanud, nüüd pakane kah,» kurvastab aga Raplamaa elanik. 

Pärnumaal Tori külje all langes temperatuur –4,8 kraadini. 

Ent pakutakse ka lahendusi, kuidas taimi külma eest kaitsta. «Kes tahab päästa oma kasvuhoone taimi, kastke kohe hommikul ja mitte sooja veega,» ütleb üks oma kogemustele toetudes. 

Sama meetodit jagatakse ka Facebooki grupis «Aiasõbrad», kus märgitakse, et see tõesti aitab. «Mina olen kaks öökülma selle meetodiga alistanud,» lisab kolmaski.

«Mees viis ööseks radika kasvuhoonesse. Käisin vaatamas, praegu tundus okei,» märgib järgmine, kellele teine lisab, et abi on ka kasvuhoonesse pandud kalmuküünaldest. 

Samas grupis kurdetakse, et külm tegi külma isegi rabarberile ja võttis ära ka maasikaõied. 

«Ikaldus tuleb sel aastal,» muretseb osa, viidates lisaks sellele, et taimed vajaks hädasti vihma.

Ka eeloleval ööl tasuks taimi külma eest kaitsta. Riigi ilmateenistuse andmetel on õhutemperatuur öösel 0..+5, maapinnal võib langeda kuni –2 kraadini.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles