:format(webp)/nginx/o/2023/05/31/15358681t1h3f16.jpg)
Briti printsi Harry suhted oma isa kuningas Charles III ja venna prints Williamiga on aastaid halvad olnud ning printsi enda sõnul tahab ta tavalist elu elada.
Harry avaldas selle aasta alguses oma biograafia «Spare» («Varumees»), mis lõi kogu maailmas laineid. Ta ütleb raamatus, et ei suhestunud oma päritoluperekonnaga ega leidnud seal oma kohta. Printsi sõnul on ta alati asendusmees ja talle ei meeldi kuninglikkusega kaasnev pompöössus.
Congratulations to Prince Harry whose memoir 'Spare' has become the fastest-selling non-fiction book of all time https://t.co/UWIQIcB0cA
— Guinness World Records (@GWR) January 13, 2023
Kuninganna Elizabeth II kauaaegne ülemteener Paul Burrell on mitmes intervjuus öelnud, et Elizabeth II-l (1926–2022) oli salajane dokument, milles oli detailselt kirjas, milline on ta lapselapse Harry positsioon kuninglikus peres tulevikus.
Üksteist aastat kuninganna ülemteenerina töötanud Burrell ütles, et see dokument tegi selgeks, et prints Harryst ei saa kunagi kuningat.
«Harry ei olnud kunagi kuninganna lemmik, kuna ta ihkas vabadust ja oli isepäine. Kuninganna tahtis selle dokumendiga kindlustada, et Harry ega ta järglased ei saa tulevikus Briti troonile. Selles on ära toodud, et järgmine monarh on ta poeg Charles ja siis Charlesi poeg William ja tema lapsed. Kuninganna tahtis tagada, et kui Charlesi ja Williamiga midagi juhtub, siis ei jää Briti troon metsiku Harry kätte, kelles on ilmnenud ka vabariiklikke arusaamu. Kuninganna tegi selle dokumendi, kui Harry oli teismeline ja metsik. Harry on sellest dokumendist teadlik ja arvatavalt alates sellest algas tema eemaldumine perekonnast. Võimalik, et see sai alguse juba siis, kui ta ema printsess Diana 1997. aastal Pariisis autoõnnetuse tagajärjel elu kaotas,» sõnas ülemteener.
The wedding of Prince Harry to Meghan Markle, in 2018, was a global event, but by 2020, they announced that they would step back from royal duties.
— The Washington Post (@washingtonpost) September 8, 2022
The queen brokered their departure, writing, “We respect ... their wish to live a more independent life.” https://t.co/21SO7ye4rJ pic.twitter.com/gvs7JXYygD
Burrell jätkas, et üldise arusaama kohaselt hakkas Harry kuninglikust perest eemalduma, kui ta kohtus 2016. aastal ameeriklannast näitlejanna Meghan Markle’iga. Tegelikult pulbitses temas pettumus juba palju varem.
Harry tahtis kuninglikust perest lahkuda juba 20. eluaastate alguses, ihates olla tavaline mees.
Harry oli 32-aastane, kui ta andis ajakirjanikule Angela Levinile avameelse intervjuu, milles ütles, et ta otsis aastaid viise, kuidas perest eemalduda ja lahkuda, kuna ta tundis end nagu «kuldkala akvaariumis».
Harry sõnul sai ta sõjaväelise väljaõppe ja käis paar korda isegi Afganistanis. Ta oleks olnud hea meelega tavaline sõdur Harry Windsor-Mountbatten ja ta oleks eluga rahul olnud. Ta isegi üritas sõjaväkke jääda, kuid ta otsesed ülemused allusid kuninganna Elizabeth II-le ja täitsid ta käske. Seega pidi ta sõjaväest vanaema käsul lahkuma.
Taliban tells Prince Harry he ‘killed humans, not chess pieces’ ➡️ https://t.co/iTUFUK284p pic.twitter.com/HVq4cPSv8l
— Al Jazeera English (@AJEnglish) January 7, 2023
Printsi sõnul ei võitleks ta oma pere vastu, kui monarhia oleks ajaga kaasas käinud ning paljudest tema silmis mõttetutest tseremooniatest ja sündmustest loobunud.
«Võimalik, et Briti avalikkus ja ka Rahvaste Ühenduse riigid vajavad monarhiat, aga mitte enam sellisel kujul. Sotsiaalmeedia survet on tänapäeval tunda kõikjal ja elu on muutunud,» ütles Harry viis aastat tagasi.
Tõenäoliselt ei näinud Harry ette, et tema elus tulevad muutused väga kiiresti. Ta kihlus Meghan Markle’iga 2017. aasta sügisel ja abiellus 2018. aasta kevadel.
Royal wedding 2018: Prince Harry and Meghan married at Windsorhttps://t.co/Xjhm9h43Yu pic.twitter.com/QXwPMrQeYq
— Daily Trust (@daily_trust) May 20, 2018
Siis ei osanud veel keegi arvata, et tal tekib varasemast sügavam lõhe isa ja vennaga ning lõpuks kolib ta koos naise ja lastega USAsse.
Harry paljastas hiljutises intervjuus, et oma rolli tema mässumeelsuses on mänginud ka ema kaotus, kui ta oli vaid 12-aastane. Ta oli 28-aastane, kui ta teraapiasse läks, et saada lõpuks ema kaotamisest üle.
«Kui ema enam ei olnud, oli mul tunne, et olen kõigi lükata ja tõmmata ning üleliigne. Mulle öeldi pidevalt, et olen monarhia esindaja ja pean eeskujuks olema. See ajas mul kopsu üle maksa ja ma tahtsin põgeneda. Tegingi seda, sattudes pidudele ja skandaalidesse. Mul oli tunne, et mitte keegi ei taha mind kuulda ega kuulata. Tahtsin Buckinghami palee õhku lasta,» rääkis prints.
Ta õppis eliitkoolis Eton, kuid tema sõnul seal midagi eriti külge ei jäänud. 2006. aasta jaanuaris liitus ta Briti kaitseväega ja enda sõnul leidis ta lõpuks oma koha.
2007. aastal läks ta Briti üksuse koosseisus Afganistani Helmandi provintsi, kuid Briti ajakirjandus sai lõpuks selle jälile. Ta viidi siis turvakaalutlustel Suurbritanniasse tagasi. Harry sõnul oli see talle nagu löök allapoole vööd.
«See oli kohutav, sest olin leidnud koha, kuhu ma sobisin, kus mul oli eesmärk ja hea olla. Olin osa meeskonnast, ma ei olnud prints, olin lihtsalt Harry,» meenutab mässuline sinivereline oma raamatus «Spare».
Harry üritas pettumust peita pidudesse, kuid need tegid ta veelgi tühjemaks ja nördinumaks. Siis aga leidis ta endale väljundi vigastatud sõjaväelaste aitamises. Ta lõi 2014. aastal vigastatud sõjaväelaste mängud Invictus Games, võites avalikkuse lugupidamise ja kiindumuse.
Prince Harry urges people to "lean in" to support Invictus Games https://t.co/t3xgmDogBN
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 6, 2022
Harry oli juba üsna noorena veendunud, et mitte keegi nende perest tegelikult ei taha olla Briti kuningas või kuninganna. Printsi sõnul nägi ta neid märke isegi oma vanaema Elizabeth II juures, kes läks ajalukku monarhia edasiviija ja traditsioonidest kinnipidajana. Pere mõistis ta sellekohase väljaütlemise hukka.
Harry eemaldumine ei saanud seega algust Megxitiga ehk tema ja ta naise Meghani otsusega lahkuda kuninglikust perest ja elada USAs Californias tavakodanikena.
Juba 2017. aasta juunis, mitu kuud enne tema ja Meghani kihluse välja kuulutamist, oli Harry otsustanud, et tahab normaalset elu, mitte kuninglikku köielkõndi.
Väidetavalt plaanis paar juba siis USAsse kolida, kuid kuninglik pere oli nõudnud, et pulm peab toimuma Ühendkuningriigis. Nii oligi, kuid lõpuks nad lahkusid. Lõhe Harry ja ta pere vahel suurenes.
USA meedia on viimasel ajal kirjutanud Harry «silmade avanemisest» ja sellest, et ta tahab Meghanist lahutust.
Kuninglikud eksperdid on juba juurelnud, et kui Harry tahab perega suhteid siluda, mida ta selleks tegema peab. Samas on võimalik, et pere on temast pärast skandaalse raamatu ilmumist lõplikult lahti öeldud.
Täiesti võimalik, et ta jääb USAsse elama ja elab just sellist elu, nagu tahab. Tal on raha ema printsess Diana fondist ja ta võib ka mingil alal tööle hakata. Või taas sõjaväelaseks saada.
Elame, näeme.