Kuna parlament on juba üle nädala aja järjest obstruktsiooni tõttu töövõimetu, võiks selle taktika iseloomu ning ajalugu väheke lähemalt valgustada.
Nagu mustkunstnik kübarast küülikuid
Eestis kutsutakse obstruktsiooni elik venitamist ka "juntimiseks". Väga vähe leidub siin ilmas inimesi, kes omaenda isikliku nimega mingile protseduurile kutsungi on andnud. Meil täiesti olemas, räägin siinkohal Arvo Juntist, kodumaise "juntimise" vanaisast.
Juntil oli Riigikogu VII koosseisus (1992-1995) tähtis ülesanne – segada kõikvõimalikul moel Riigikogu tööd. Junti raputas varukast arvukalt protseduurilisi küsimusi, proteste, sõnavõtte, ettepanekuid eelnõu lugemine katkestada, eelnõu tagasi lükata, mitte lõpetada, esitada muudatusettepanekuid… ja võtta enne hääletust vaheaegu. Nagu mustkunstnik kübarast küülikuid.
Venitamine töötab vaid siis, kui sellega kaasneb pidev meediakajastus. Venitamisega tahetakse välja pressida mõni vahva kokkulepe.
Kõik need parlamentarismi juurde lahutamatult kuuluvad meetodid olid Juntil hästi selged, ainult nagu rääkis kadunud Mart Nutt, kippus ta nende kasutamisega üle soolama, olles selle tegevuse juures ise ilmselgelt õnnelik. Ühel istungil nimetas isamaalane Tiit Sinissaar töö pidevat segamist juntimiseks. Ja nii see sõna ajalukku sattuski.
Mida obstruktsiooniga üldse soovitakse?
Nagu öeldud, on obstruktsioon lahutamatu osa parlamendi tegevuses. Nii lahutamatu, et ilma obstruktsiooni võimaluseta demokraatlikust parlamentarismist rääkida ei saa. Eesti keeles võiks obstruktsioonin asemel kasutada sõna "takistamine".
Parlamentaarses praktikas on see üks vähemuse vahenditest takistada valitsusel oma seadusi või otsuseid vastu võtta ja selle kaudu teostada oma poliitikat. Takistamine peaks andma märku, et valitsus teeb valesid asju, ei täida lubadusi või ei saa lihtsalt oma tööga hakkama.