Ma ei taha sel moel vihjata, nagu oleks Kuressaare veevärk korraldamas obstruktsiooni Riigikogus või tõmbamas niite Liverpoolis – ehkki selliseid tähelepanu kõrvalejuhtimise operatsioone tuleb tänapäeval maailmas ette. Õnneks pole kedagi veel surnud ka. Viitan üksnes asjaolule, et meedia võime ühte või teist teemat fookuses hoida võib olla piiratud.
Töö Kuressaares käib muidugi äge. Veevärk uurib, kuskohast kolibakter (põhimõtteliselt sibi) süsteemi pääses, veevärki pestakse läbi, kuid minu arusaamist mööda pole kummaski kategoorias veel lõplike tulemusteni jõutud. See on päris huvitav. Kui ma peaksin korraldama Eesti vastu mõne hübriidoperatsiooni, mis tekitaks pikaks ajaks probleeme, siis just midagi niisugust ma teeksin. Eriti piirkonnas, kus inimesed usaldavad üksteist ning veel mõnda aega tagasi lahkudes ust ei lukustatud, vaid toetati sinna väljastpoolt luuavars.
Igatahes on Kuressaare elanikud saanud kogemuse, mis kulub õigupoolest ära kõigile Eesti elanikele. Kuidas hakkama saada siis, kui vett ei ole? Me oleme harjunud, et vesi on vaat et lõputu ressurss. Seda sajab taevast alla, seda on jõgedes, seda on kaevudes, seda tuleb kraanist nii palju kui kulub.
Eelmisel aastal tegin vee teemal Youtube’s ka ühe videoveste, kus kõnelesin Viimsit ähvardavast veenappusest (kogu aeg on uusi maju juurde ehitatud, kuid põhjavee ressurss hakkab ammenduma) ning sellest, kuidas Lõuna-Euroopas mõned piirkonnad hakkavad kõrbestuma.
Minu vaade veele on Andaluusia elu mõjul hoopis teistsugune. Olles Eestiski, ma ei jäta hambaid pestes kraanivett voolama. Lihtsalt süda hakkab piinama selle raiskamise pärast. Eks see ole võrreldav Leningradi blokaadi üleelanute suhtumisega toitu ja selle äraviskamisse. Ma olen neid inimesi omal ajal näinud Elvas, tuntud ülenõukogudemaalises suvituslinnas, mille eeslinnaks oli Tartu.