K, 4.10.2023

MULJED OTSE LONDONIST ⟩ Betty Ester-Väljaots kroonimise melust: ei tohi ronida rahva seas kõrgele, muidu tehakse märkus

Facebook
Comments 1
Kuningas Charles III ja kuninganna Camilla kuldses tõllas kroonimisele sõitmas.
Kuningas Charles III ja kuninganna Camilla kuldses tõllas kroonimisele sõitmas. Foto: POOL, Scanpix

Täna, 6. mail toimub suurejooneline kuningas Charles III ja ta abikaasa Camilla kroonimine, millele elavad kaasa miljonid inimesed üle Suurbritannia ja mujalt maailmast. Ajakirjanik Betty Ester-Väljaots ja fotograaf Madis Veltman viibivad Londonis suure melu keskel ja jagavad kohapealseid muljeid. «Uhke ja korralikult organiseeritud koosviibimine,» tõdevad nad.

«Me jälgisime kroonimise melu The Malli ääres, kus telkisime,» ütles Betty Ester-Väljaots. Kroonimistseremooniat sai jälgida piiratud alal, kuhu enam kella seitsmest hommikul sisse ei lastud. Inimesed hakkasid alale kogunema juba eile.

Kuningapere fännid kogunesid Buckinghami palee esise allee äärde juba päev varem, et ennast mugavalt sisse sättida. Foto Madis Veltman, Postimees
Kuningapere fännid kogunesid Buckinghami palee esise allee äärde juba päev varem, et ennast mugavalt sisse sättida. Foto Madis Veltman, Postimees Foto: Madis Veltman

«Väga uhke oli näha, kuidas Charles ja Camilla mööda sõitsid esimest ja siis ka teist korda,» ütleb Väljaots ja lisab, et üritus on sujunud väga ladusalt. «Selleks, et sinna tee äärde saada ja kuninga tõlda näha, pidigi kas öösel või väga vara hommikul minema. Praegu on kõik teed suletud ja endiselt on tahtjaid siia piirkonda, aga heal juhul ainult välja lastakse praegu. Kõik elasid kroonimisele kaasa, seda sai ekraanilt vaadata,» räägib ta.

Foto: Madis Veltman

«Kui käis suur kahuripauk, vallandus aplaus. Ühiselt lauldi hümni – jumal hoia kuningat. Mõned lugesid kaasa ka vannet. Kes tahtsid, võisid oma truudust vanduda kuningas Charlesile,» ütleb Väljaots. 

Plats, kuhu inimesed on tulnud kroonimist jälgima, pole suvaline telkimiskoht. Alal on olemas toidukohad, tualetid. «Saad ka väikse veini või õlle osta. Igati organiseeritud koosviibimine,» ütleb ta. «Igal pool on abivalmis abipolitseinikud ja politseinikud, kes aitavad suunata, kuhu minna. Siin on nii, et ei tohi ronida rahva seas kõrgele. Et oled ainus, kes saab parema vaatekoha. Kui ronid oma ämbri või pingi peale, siis tehakse märkus ja palutakse maha tulla, et olla teiste suhtes lugupidav. Igati pidulik meeleolu on.» 

Buckinghami palee esise allee äärde oli juba kroonimistseremooniale eelneval päeval kogunenud suur hulk kuningliku perekonna fänne.
Buckinghami palee esise allee äärde oli juba kroonimistseremooniale eelneval päeval kogunenud suur hulk kuningliku perekonna fänne. Foto: Madis Veltman

Vahepeal sadas päris kõvasti vihma, kuid ilm on soe. Pealtvaatajad ei lasknud ennast vihmast häirida. 

OTSEBLOGI 〉 Kroonimistseremoonia lõppes oodatust teisiti! Kuningas Charles III kroonimine langes halli udu alla

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles