N, 21.09.2023

LIIGA EREDAD ⟩ Autojuht küsib: misasjad nad oma pirnipesadesse on kruttinud, et tuled nii pimestavad on?

Triin Roos
, Elu24 reporter-toimetaja
Facebook
Comments 17
Autotuled. Foto on illustreeriv.
Autotuled. Foto on illustreeriv. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Elu24 toimetusega võttis ühendust mees, keda häirivad mõnede autode liiga erksad tuled. «Osadel vastutulevatel autodel on lähituled «silmalõikavamad» kui teiste kaugtuled. Kas nii erksate pirnide kasutus ei peaks olema keelatud?» küsib ta. Oma kogemust jagab ka naine, keda liiga erksad tuled on liikluses mitmeid kordi ehmatanud.   

Elu24 toimetusega ühendust võtnud Tallinna mees veedab palju aega autoroolis. «Sõidan tihti pimedal ajal nii maanteedel, linnas kui ka asulate vahelistel teedel. Närvidele käib ja murelikuks muudab see, et mõnedel vastutulevatel autodel on lähituled «silmalõikavamad» kui teiste kaugtuled,» ütleb ta. «Eristan selgelt vanematüübiliste masinate nõrka ja kollakamatki valgust, moodsamate helevalget ja siis on veel need pimestajad. Tahaks kangesti teada, misasjad nad oma pirnipesadesse on kruttinud ja kas selliste pimestavate valgusallikate kasutamine äkki koguni keelatud ei ole?» soovib mees teada.

Ta pole ainus, kelles liiga erksad tuled küsimuse tekitavad. Hiljuti saabus toimetusele veel teinegi vihje, kus rääkis oma sarnasest kogemusest Tartus elav naine. «Valga maanteel sõites mõnikord lausa ehmatan, kui näen, et mu taga on ülierksate tuledega auto. Mul tekib siis alati küsimus, kas keegi soovib mulle märku anda, et ma peatuksin, sest vahepeal tekib mulje nagu vilgutaks ta tulesid. Lausa hirmutav on olukord siis, kui erksate tuledega auto mulle sappa ronib ja piisavat pikivahet ei hoia,» jagab ta oma kogemust lisades, et ülierksad tuled mõjuvad ehmatavalt. 

Autotuled. Pilt on illustratiivne.
Autotuled. Pilt on illustratiivne. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Transpordiamet: väga suure võimsusega pirnid pole lubatud

Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja Jürgo Vahtra ütleb, et kui sõidukil kasutatakse tootja poolt ettenähtud ja nõuetele vastavaid laternaid ja nendes vahetatavaid valgusallikaid/pirne, siis sõiduki lähituled ei tohiks oluliselt vastutulevaid liiklejaid pimestada.

«Seetõttu pirne vahetades tuleb pirn asendada samasuguse pirniga (sama peab olema pirnisokli kuju ja ka pirni võimsus). Väga suure võimsusega valgusallikate kasutamine liikluses ei ole lubatud. Sellised pirnid on mõeldud näiteks ralliradadele,» ütleb Vahtra.

Hoolimata sellest, et erksad tuled võivad tunduda trendikad, ei tohi neid liikluses kasutada. Rohkem saab tulede kohta lugeda siin: Oluline teada: milliseid lampe tohib liikluses kasutada?

Facebook
Comments 17

Märksõnad

Tagasi üles