Huvitav, et kõik Eesti Vabariigi presidendid on moel või teisel rääkinud inimeste hakkamasaamisest. See on olnud järelikult ajast-aega teemaks. Need inimesed, kes on elus, on kahtlemata hakkama saanud. Ent mida on elementaarseks hakkamasaamiseks vaja?
Meie kliimavöötmes kütet. Toitu. Turvalisust (pätile malka ja politseile palka). Eluks vajalikke teenuseid – tööd ning võimalust liikuda kodust tööle või kooli mõistlikul viisil ja mõistlikku hinnaga.
Räägime sõitmisest!
Omal ajal tegelesin teabegraafikaga ning mulle juhtus kätte huvitav joonis sellest, millisest Eesti piirkonnast millisesse oli võimalik 80. aastatel päeva jooksul ühistranspordiga jõuda. See oli nõukogude-aegne joonis, kui inimeste hakkamasaamisest väga ei räägitud, küll aga oli see garanteeritud teatud madala tasemeni, kuna riik oli huvitatud tööliste transpordist. Ühistransport oli samuti nigelal tasemel, kuid toimis. Bussid olid talvel külmad ja härmas, ehkki Eesti piirkonnad olid üsna hästi ühendatud. Rong Elvast Tartusse sõitis 45 minutit. Heas vormis rattur võis selle vahemaa (ümmarguselt 30 kilomeetrit) läbida suvel sama ajaga.
Kui ma mõtlen rongiliiklusele (ja kirjutan seda teksti parjasjagu Tartu-Tallinna rongis), siis see teenus on teinud läbi üsna kummalise arengukõvera. Mäletan veel 1990. aastate algusest puupüsti ronge Tartu ja Elva vahel, kus piletit oli tihedalt üksteise kõrval seisvate inimeste tõttu võimatu kontrollida. Erinevalt tänasest rongist ei käinud kontroll ringi õnneks kogu aeg.
Siis ühel hetkel muutusid Eesti Raudtee prioriteediks kaubaveod ning reisirongiaegu hakati… muutma ebareeglipäraseks ja hõredaks. Inimestele rongiajad enam ei sobinud ning kuulsime, et reisijad enam rongiga ei sõida, mistõttu rongiaegu kärbiti veel ja nii ta lõpuks läks, et reisirongiliiklus surigi peaaegu välja. Enamik teivasjaamu lammutati. Toonane retoorika väitis, et need võivad süttida ning olla ohuks kaubarongidele. Peedu teivasjaam, mida kohalikud soovisid iga hinna eest säilitada, süttiski müstiliselt ühel öösel. Inimesed sattusid sellele paraku peale, paviljon kustutati ning remonditi kohaliku kogukonna ühisalgatusena. Ja ta on siiamaani alles ning kasutuses!