ELU25 Mart Raudsaar: maakoolide päästmiseks tuleb Tallinnalt võim ära võtta (4)

Mart Raudsaar
, Kolumnist
Copy
Mart Raudsaar
Mart Raudsaar Foto: Mihkel Maripuu

Uudiseid lugedes jääb mulje, et üle Eesti on alanud uus väljasuremislaine. Maaelu väljasuremislaine. Tõstamaa perearst Madis Veskimägi (palju õnne talle pühapäevaseks sünnipäevaks!) kirjutab sotsiaalmeedias kurvalt Lääneranna koolide sulgemisest, mis viimaste uudiste valguses viiaksegi jõuga ellu. Sarnaseid uudiseid kuuleb ka Lõuna-Eestist, Rõugest, mis on Läänerannast vaat et maksimaalsel kaugusel, mida mööda mannermaal meil sõita saab.

Järelikult pole probleemid lokaalset laadi, vaid näeme pigem universaalset häda. Miks on see nii?

Omavalitsustel pole raha ning seda raha ei andnud märkimisväärselt juurde ka haldusreform. Ma olen olnud reformi vastu algusest peale ning olen ka nüüd. Kirjutasin 2016. aasta lõpus, 20. detsembril Postimehes kriitilise loo, kus nimetasin toimuvat haldusrefomri vana veneaegse anekdoodi järgi “ananassi külvamise uueks katseks”.

Kirjutasin järgmist. “Parafraseerides 1994. aastal professor Rein Taagepera politoloogia loengul kuuldut, annavad aja jooksul targalt käituvad kodanikud ka kõige rumalamale seadusele mõistliku sisu. Haldusreformi protsessis on see võimalus ära lõigatud ning omavalitsuste liitumiskõnelused meenutavad mulle kunagist “Meelejahutaja” sketši, kus kolhoosis arutleti, kuidas täita kõrgemalt tulnud käsku külvata (parasvöötmes) ananassi. Alles hiljem selgus, et telegrammi oli sattunud viga ning käsk kõlas hoopis: “Hakake külvama. Afanassi.””

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles