Aastakümneid puutumatu looduskaitseala
Looduskaitseala, mis on aastakümneid puutumatu olnud, muudetakse justkui üleöö harjutusalaks, kus võib 300 päeva aastas püssi lasta, kui varem on selles piirkonnas olnud isegi jahipidamine keelatud. «Palun tulge meile appi,» ütlevad meeleheitel kohalikud.
«Läti piiri lähedal on rajamisel Ida-Euroopa suurim polügoon, 25 600 hektarit, mis on kordades suurem praegustest numbritest. Puudub igasugune vajadus oma inimestest üle sõita, nende kodud hävitada. Äkki teeks koostööd Läti, Leedu, Soome, Põhjamaadega? Ja ei sõidaks nii julmalt inimestest ja meie loodusest üle!» hüüab kollase jopega naine publikust.
«Suurõppused, millest koosolekul juttu on, ei toimu 300 päeva aastas. Suurõppustest räägime võib-olla 20 päeva aastas. Laiendatud ohuala vajadus on eeskätt suurõppuste ajal, see 300 päeva aastas ei ole suurõppused, selle sisse mahuvad väga erinevad õppused,» selgitab eestkõneleja.
Õhku haihtunud kirjad
Koosolekul viibinud maaomanikud imestasid, et nad pole teateid plaanitavast harjutusväljakust kätte saanud.
Kaitseministeeriumi esindaja ütleb, et saadetud on sadu kirju: «Me oleme kõigile maaomanikele kirju saatnud,» sõnab ta, kuid lisab, et isegi Tallinna Vesi pole kolme-nelja kirja kätte saanud. Anija vallas asub ka Tallinna Veele kuuluv Soodla veehoidla.
Vaata, mis toimus Kuusalu rahvamajas:
Paugul ja paugul on vahe
«Eriti suurte relvade puhul ei anna see mets päriselt müra leevendavat efekti. Olen nõus, et psühholoogiliselt on see väga oluline, aga müra leevendamise mõttes ei anna tegelikult olulist mõju,» ütleb eestkõneleja. «Loomulikult hindame meetmete mõju ja lähtume siis sellest, mis sealt tuleb.»