Ekspeaminister Mart Laar meenutab suure sigariga härrasmeest, kes 1990ndate alguses tema peaministrikabinetti imbus – olles sekretäridest kõrvale hiilinud – ning kelle teeneid meie turumajanduse käimajooksmisel oleks totter alahinnata. Herbert B Schmidt kujunes erastamise "halliks kardinaliks".
Eesti taasiseseisvumise järel käis 1990ndate aastate esimesel poolel siit läbi hulk kõikvõimalikke konsultante ja nõustajaid. Kes esindas mõnda valitsust, kes finantsinstitutsiooni, kes aga peamiselt iseennast. Enamikust ei jäänud maha mingeid jälgi, nende viibiminegi Eestis on unustatud.
Erastamise "hall kardinal"
Kõigiga nii siiski ei läinud. Mõni oli lihtsalt sedavõrd värvikas isiksus, et teda on võimatu unustada.
Kes neil aegadel aktiivselt tegutsenutest suudaksid unustada Eesti erastamise “halli kardinali” Herbert B. Schmidti? Sigarit tossutavat joviaalset saksa härrat, kes täie enesestmõistetavusega loovis mööda sekretäride ja ametnike armeest ikka kõige kõrgemale välja, et igasugust etiketti ignoreerides tundide kaupa erastamise meetodite üle vaielda.
Koroonalainete varjus anti 2021. aastal tema 90-sünnipäeva puhul Saksamaal suurema kärata välja Festschrift ehk pühendusteos pealkirjaga “Elu turumajandusele” (Ein Leben für die Marktwirtschaft”).
Kuna seda vaevalt Eestis tähele pandi, suur osa raamatust on aga seotud Eesti lähiajalooga, siis ütleks raamatu tutvustuseks paar sõna. Ja ehk leiab mõni kirjastus selle tõlkimiseks üles.
Saksamaade ühinemine
Valgetähe ordeni kolmanda klassi kavaler Herbert B. Schmidt sündis 1931.aastal Ida-Preisimaal, olles tunnistajaks selle hävingule II maailmasõjas. Olles sunnitud Punaarmee sisse tungides lapsepõlvekodu maha jätma, asus ta elama Lääne-Saksamaale, käies siin lõpuni oma haridustee. Oli tunnistajaks sõja lõpu järel Saksamaad tabanud kaosele ning vaesusele, elades kaasa radikaalsetele reformidele järgnenud “Saksa majandusimele”.