Juku-Kalle Raid räägib valimiste kirjanduslikust poolest. Ainest on kõvasti. Küll on valimistest ogaraid asju kirjutatud, loe kas või ise! Küll on vahvaid vidinaid jagatud. Rahvaliit näiteks, millest sai EKRE, pani mehed punaseid huulepulki jagama. Milline varrolik valu selles tõdemuses pesitseb!
Enne valimisi on alati huvitav mööda trotuaare kõndida ja inspekteerida, mis vahvat nänni kandidaadid varunud on. Tõsi, kõik nänni ei jaga ja telgis ei karju, aga rõhuv enamus siiski.
Ratta Jürka meetod
Mulle rääkis kunagi üks keskerakondlane, kuidas Ratta Jürka töötab enne valimisi konveiermeetodil, sealjuures on tal kaasas kaks abiratast. Esimene abiratas jookseb trepikotta, laseb kõikide uste taga uksekella, kui uksed avatakse, on kohal teine abiratas, kes tutvustab päris-Ratast, kes omakorda küsib, et kuda käbärä käivä, äh, või midagi niisugust. Seejärel naeratab mehevalt, usalduslikult ja riigimehelikult ning surub korteriomanikule pihku šoksi, vimpli, lusikatäie moosi, vahva pliiatsi, kasulikud niidisokid – või mida nad seal tavaliselt jagavad.
Edasi kulgeb abiratas koos päris-Rattaga järgmisele korrusele, kus esimene abiratas on juba kõikide uksekellade nuppe pressinud.
Ma ei tea, kas sihuke nutikas konveiermeetod ka päriselt tõele vastab, aga miks mitte!
Tarmukas inimene asju ajamas, valija pärast muret tundmas, pingsalt riiklikesse kaugustesse vahtimas, elujärge parandamas.
Ilus mees punase huulepulgaga
Kõige jaburam nänn, mida olen näinud jagatavat, pärineb Villu Reiljani enda pahklikest maamehepihkudest – Villu «Pole paha» Reiljan meelitas kunagi Jõgevamaa prouasid punase huulepulga, puudritoosi ning hügieenilise huulepulgaga. Selline peen ja kullakarva komplekt labidasuuruses põllumehekämblas, mis seda kohmetunud naisterahvale ulatab, äratab usaldust. Ühe sellise nuiasin ühelt proualt kunagi endale kollektsiooni ja näitan juuresoleval pildil lahkelt teilegi.