K, 31.05.2023

MEES KATUSEL ⟩ Viljandlanna mõistmatuses: jääkamakad lendavad katuselt ja hoiatavat piiret polegi?

Triin Roos
, Elu24 reporter-toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Kui jää ja lumi hakkavad katuselt liikuma ja seda ei ole jõutud eemaldada, tuleb ala piirata ja takistada inimeste sattumine sinna kuni ohu eemaldamiseni. Foto on illustreeriv.
Kui jää ja lumi hakkavad katuselt liikuma ja seda ei ole jõutud eemaldada, tuleb ala piirata ja takistada inimeste sattumine sinna kuni ohu eemaldamiseni. Foto on illustreeriv. Foto: Mailiis Ollino

Viljandlanna Maria jagab Viljandi sotsiaalmeediagrupis murelikuks tegevat fotot sellest, kuidas katusel olev mees jääd alla lükkab. «Papi loobib jääkamakaid. Ühtegi hoiatust pole,» kirjutab ta. «Õnnelik juhus, et keegi pihta ei saanud.» 

Sotsiaalmeediagrupis «Märgatud Viljandis uus» kirjutab Maria, et ta ei mõista, kuidas katuselt loobitakse jääkamakaid alla nii, et ühtegi jalakäijaid hoiatavat piiret kõnniteel ei ole. «Tase! Autod all, papi loobib jääkamakaid. Ühtegi hoiatust pole. Lihtsalt õnnelik juhus, et pihta keegi ei saanud,» ütleb Maria.

Mees Viljandi maja katusel.
Mees Viljandi maja katusel. Foto: Erakogu

«See hoone asub Viljandis Uuel tänaval. Seal polnud autodele hoiatust ja enne mind lahkus just üks auto sealt parkimast. Polnud ka jalakäijatele hoiatusi. Ilmselt saatis selle mehe katusele tema tööandja,» rääkis Maria Elu24-le.

«Kui see jää, mis seal üleval oli, oleks perekonnale pähe sadanud, oleksid kõik laibad. Rohkem sallimist väikelinnas, kodanikud!» ütleb postitust kommenteerinud Tenno. Mauri leiab, et sellele mehele, kes katusele jääd alla viskama läks, peaks olema väga tänulik. «Aplaus mehele, kes on nõus sellist tööd tegema ilma varustuseta ja libedates oludes. Mõtle sellele, et üks julge, kes miinimumpalga eest töötab, päästis kellegi elu,» avaldab Mauri arvamust.

«Ilmselgelt ta teeb tööd nii, et ta viskab need jääkamakad teatud kohta. Loogiliselt võiks võtta seda asja. Pimesi ei viska keegi neid kamakaid maha,» ütleb Mehis.

Silma torkab see, et katusel toimetaval mehel puudub turvavarustus.

Tööinspektsioon: vajalikud on isikukaitsevahendid

Tööinspektsiooni kommunikatsioonispetsialist Carolin Liis Tamm juhib tähelepanu sellele, et kõrgustes töötamisel peab kindlasti kasutama isikukaitsevahendeid, trakse, kiivrit ja sobivaid jalanõusid, et hoida ära suuremaid õnnetusi ja libisemisi. «Lume- ja jääkoristus katustelt, ka eramajalt, võib olla keeruline ja ohtlik, kui selleks puudub spetsiaalne varustus ja oskused,» ütleb Tamm.

«Enne katusetöödega alustamist tuleks piirestada ala, sest vastasel korral võib lisaks lumele alla langeda jää. Katuselt allakukkuv lumi või jää võib vigastada või hukata inimesi ja tekitada materiaalseid kahjusid,» selgitab Tamm.

Tööelu portaalist saab lugeda, et enne katusetöödega alustamist tuleb paigaldada kõrgusest kukkumist takistavad piirded ja/või ohutusvõrgud. Katuse serva tuleb paigaldada kaitsepiire või ohutusvõrk, suurema kui 34-kraadise kaldega katusele tuleb tööpiirkonna lähedale paigaldada täiendav kaitsepiire või ohutusvõrk.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles