Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Pea 100 kilo keelatud mokatubaka veos süüdistatav: palun mind õigeks mõista

Maksim Kuzmenkot süüdistatakse suures koguses lubamatu mokatubaka toomises Eestisse.

Lätti reisimiseks oma sõidukit ei kasutatud, vaid renditi suure pagasiga auto, lõunanaabrite juures osteti kohalik kõnekaart ja kuus tundi kestnud reisi lõpuks toodi üle piiri ligi 100 kilo keelatud mokatubakat – nii kirjeldab prokuratuur süüdistatava kuritegu. «Ma ei ole pannud toime mitte ühtegi kuritegu,» lausub süüdistatav.

Esmaspäeval, 6. veebruaril istub ilma kindla töökohata Maksim Kuzmenko Rapla kohtumajas. Kohtusse on Kuzmenko tulnud mugavates riietes, pikakäiselisel pluusil on suurelt kirjas ingliskeelsed sõnad awake ja alive ehk «ärkvel» ja «elus».

Kuzmenko kohtuprotsess on jõudnud lõpusirgele, prokurör ja süüdistatava kaitsja loevad esmaspäevasel istungil ette oma lõppsõnad. Kõige viimaks saab sõna ka Kuzmenko ise.

Prokurör alustab pikka ja põhjalikku juhtunu ja süüdistuste kirjeldust, mida nii Kuzmenko kui ka tema kaitsja justkui tüdinud pilguga kuulavad. Vahepeal vaatab Kuzmenko prokuröri poole, enamasti hoiab ta pilku maas.

«Isegi kaste avamata teadis Maksim Kuzmenko, et kastides on keelatud tubakatooted.» – Prokurör

Juhtum, mille tõttu Kuzmenko kohtupinki sattus, leidis aset 2020. aasta mai õhtul. Väidetavalt ületas Kuzmenko renditud autoga Ikla piiripunkti ja tegi peatuse Häädemeeste Circle K bensiinijaamas. Samal õhtul enne kella 21 peeti Kuzmenko juhitav auto Tallinna-Pärnu-Ikla maantee 52. kilomeetril kinni. Tolliametnikele oli Kuzmenko väidetavalt juba varem tuttav.

Rendiauto pagasist leiti 23 tootemärgistusega pappkasti, mis olid täis mokatubakat. Kokku tõi Kuzmenko prokuröri sõnul Lätist Eestisse 99,36 kilo ebaseaduslikku mokatubakat. Pappkastidel olid mokatubaka tootja kleebised.

«Isegi kaste avamata teadis Maksim Kuzmenko, et kastides on keelatud tubakatooted. Maksim Kuzmenko tegevuse kavatsus tuleneb eelkõige Maksim Kuzmenko käitumisest enne kuriteo toimepanemist,» ütles prokurör ja tõi välja, et päev varem oli süüdistatav rentinud suure pagasiga auto. «Prokuratuur leiab, et sellise suure mootorsõiduki rentimine viitab selgelt sellele, et mootorsõiduk renditi kauba veoks.»

Kui Kuzmenko peatati, olevat mees pooleks murdnud oma mobiiltelefoni, kus oli sel hetkel kaks SIM-kaarti.

Kuzmenko oma süüd ei tunnista.

Kohtuprotsessi vältel Kuzmenko ütlusi ei andnud, kuid kaitsja olevat süüdistatava mõtteid kohtus edastanud. Seda pidas aga prokurör ebaoluliseks: «Täiendavalt tahaks rõhutada, [...] et Maksim Kuzmenko ütlusi kohtumenetluses ei andnud. Kaitsja väited selle kohta, mida Maksim Kuzmenko tegi või ei teinud, tajus või ei tajunud, ei ole tõendiks ega võrdsustatavad Maksim Kuzmenko ütlustega ning tuleb sellest tulenevalt jätta tähelepanuta.»

Mainitud teo eest on prokuröri sõnul maksimaalne karistus viieaastane vabadusekaotus. Prokuratuur soovitab aga karistuseks aasta ja kuue kuu pikkust vangistust, mis ei lähe kandmisele, kui Kuzmenko järgneva kahe aasta jooksul uut kuritegu toime ei pane. Lisaks soovib prokuratuur määrata Kuzmenkole rahatrahvi.

Süüdistatav lükkab kõik ümber

Kuzmenko kaitsja lükkab oma lõppsõnas kõik prokuratuuri väited ümber: «Maksim Kuzmenkole esitatud süüdistus on põhjendamata ja alusetu ning kaitsja vaidleb süüdistusele täies ulatuses vastu.»

Teisisõnu ei ole Kuzmenko nõus sellega, et teda süüdistatakse tubakatoodete hoidmises, ladustamises või edasitoimetamises suures koguses.

Kaitsja vaidleb selle üle, kas konkreetne mokatubaka bränd on Eestis üldse ebaseaduslik ja kas tehtud uurimine oli seadusega kooskõlas. Esile tõstab ta ka pisivigu tolliametnike toimingutes. «Süüdistuse tekstis peavad kajastuma piisava selguse ja täpsusega kõik faktilised asjaolud,» rõhutab kaitsja, «[...] kui süüdistus on koostatud puudulikult, ei saa kohus süüdistuses nimetamata vastutuse eeldusi isikule omistada.»

Kohtuprotsessi ajal Kuzmenko õtlusi ei andnud. Viimase istungi ajal palus ta kohtul end õigeks mõista.

Lisaks tõi kaitsja jutuks väidetavalt kunstlikult loodud väärteomenetluse: «Selleks, et saada täiendavaid tõendeid ja varjata kriminaalmenetluse olemasolu [...], eesmärgiga varjata tegevust, mis on kaitsja hinnangul täiesti lubamatu.» 

«Palun mind õigeks mõista.» – Maksim Kuzmenko

Kui kaitsja lõppsõna lõpetab, on kohtuistung kestnud kokku umbes poolteist tundi. Ütluste andmisest kohtuprotsessi ajal loobunud Kuzmenko tõuseb kohtu loal püsti ja lausub tagasihoidlikult: «Lugupeetud kohus, ma ei ole pannud toime mitte ühtegi kuritegu, palun mind õigeks mõista.»

Millise otsuse kohus Kuzmenko kohta langetab, selgub 14. märtsil.

Kommentaarid
Tagasi üles