Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

«Ükski aus äri ei lubaks endale selliseid apsakaid!» Eesti Loto nimel levib pettuste laine (1)

Artikli foto

«Eesti Loto alt püütakse mängida valet mängu. Ärge klikkige,» hoiatab toimetusele vihje saatnud lotomängija järjekordse ühismeedias leviva petuskeemi eest. «Oleme juba mitu päeva Eesti Loto nimeliste libakontodega võidelnud,» kinnitab AS Eesti Loto turundus- ja müügidirektor Annely Luikmel.

«Praegu on pettusi palju. Päris hästi tehtud lehed, üks näiteks selline,» märgib toimetusele vihje saatnud lotomängija Eesti Loto nimel leviva petuskeemi kohta ja hoiatab: «Eesti Loto alt püütakse mängida valet mängu. Ärge klikkige!»

Postituses soovitakse võitjatele õnne ja kingituse saamiseks suunatakse nad kahtlasele veebileheküljele. «Preemiad saadetakse pärast edukat registreerimist,» kirjutatakse seal ja lisatakse, et kõik on ehtne ja ametlik.

Artikli foto

AS Eesti Loto turundus- ja müügidirektor Annely Luikmel kinnitab, et ettevõte on juba mitu päeva Eesti Loto nimeliste libakontodega võidelnud. Viimaste päevade jooksul on blokeeritud ja ka Facebookile raporteeritud kokku kuuest libakontost ning sama on palutud teha nende poole pöördunud klientidel.

Luikmel märgib, et libakontod on lotomängijaid aeg-ajalt ka varem eksitanud, kuid siis ei ole libakontode tegija olnud nii järjekindel.

«Sellisel libakontol saab olla erinevaid eesmärke, näiteks andmekorje. Sellisel juhul soovitakse oma lehele kasutajaid, et hiljem edastada muuteemalist sõnumit. Samuti võib selleks olla rahaline kasu – teadaolevalt on küsitud konto registreerimise tasu 3,50 eurot,» selgitab Eesti Loto turundus- ja müügidirektor. Ta lisab, et praegu ei ole alust arvata, et sel viisil on proovitud viirust levitada.

«Kui hetkel blokeeritud kontosid vaadata, siis tundub, et praeguse libakontode laine taga ei ole kohalikud tegijad, sest ühel kasutatud kontodest on Slovakkia naismuusiku libakonto, teisel sama riigi tuntud sportlase konto, kolmandal mingi saksakeelne teenus. Vahepeal korraks oli ühel neist kontodest ka eestikeelne kinnisvarateemaline sisu. Eelpool viidatud leht on nüüdseks Rikets Lillede sisuga,» selgitab Luikmel ja ütleb, et profiilide nimed on araabia kirjas.

Eesmärke võib olla mitmeid

Politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonispetsialist Maarja Punak kommenteeris, et sääraste postituste eesmärk on panna inimesi selle libakontoga suhtlema, et hiljem seda ära kasutada.

«Näiteks hakatakse konto kaudu nende inimestega suhtlema ja pakkuma võimalust osta odavalt mingit eset, mida tegelikult ei eksisteeri. Lisaks võivad kelmid muuta selle konto nime ja hakata muid tegevusi tegema, aga kui sinu tuttav on lisanud seal oma kommentaari, siis see võib anda kindlustunde, et kontoga on turvaline kaupa teha,» toob ta näiteid. Punak lisab, et kelmustega seotud kontol laikimine ja kommenteerimine soodustab selle inimese tutvusringkonna ohvriks langemist.

Igasugustele linkidele klikkimine aitab Punaku sõnul kurjategijatel aga koguda andmeid ilma, et inimene ise neid otseselt kirja paneks, näiteks kasutatava seadme või veebibrauseri kohta. Samuti on võimalik, et arvutisse soovitakse paigaldada pahavara.

«Lihtsam lahendus on inimestelt küsida neid andmeid, mida ka järgnevates skeemides ära kasutada, olgu selleks siis pangakaardiandmed, täpsed elukohaandmed või telefoninumber,» selgitab Punak ja rõhutab, et neile linkidele tuleb jätta klikkimata. 

Kuidas libakonto ära tunda?

Viiteid libakontodele on Punaku sõnul mitmeid, kuid kõige ilmsemad neist on vigane konto nimi ja grammatiliselt ebakorrektne tekst. «Ükski aus äri ei lubaks endale selliseid apsakaid. Teiseks ei ole siin mainitud ei firma nime ega muid andmeid,» märgib ta. 

Kasutatud on Eesti Loto logo, kuid nime asemel on araabia kiri.

Seesugusest kontost või postitusest tuleb kindlasti raporteerida. Selleks tuleb klikata postituse üleval paremal äärel olevale kolmele täpile ning vajutada «Report post». Samuti tasuks Punaku sõnul oma tuttavaid hoiatada, et vähem inimesi õnge läheks.


Libaloosides on olnud nii maju, autosid kui diivaneid

Näiteks ringles möödunud aasta lõpus Facebookis loosimäng, milles kirjutati: «Meil on mõned majad, mis on veidi kahjustatud ja väiksemate kriimudega, kuid kõik on endiselt elamiskõlblikud, meil pole kavatsust neid müüa! Jagame maja mõne inimesega, kes jagavad meie postitust ja kommenteerivad «Valmis» enne 10. novembrit.»

Tookord jagasid inimesed kommentaarides hoiatusi, et see on pettus. «Kas tõesti inimesed ei süvene ja ei loe lehekülge? Nii palju on räägitud sellistest asjadest. Miks te kõik usute sellist jama? Alati tasub vaadata lehel olevaid postitusi, lehe jälgijaid jne.»

Ka eelmisel nädalal tuhandeid jagamisi ja kommentaare kogunud Toyota libaloosi suhtes oskas osa inimesi juba skeptiline olla. «Toyota tegi kaheksa tundi tagasi lehekülje, kus jagab tasuta autosid? Lambaid jagub ikka korralikult,» märkis üks, viidates sellele, et lehekülg on äsja loodud ega tundu juba seetõttu usaldusväärne.

Möödunud suvel levis aga Facebooki libaloos äsja avatud IKEA nimel, kui inimesi kutsuti üles postitust jagama eesmärgiga võita endale IKEA diivan.

Kommentaarid (1)

Märksõnad

Tagasi üles