Just lapse arengu toetamiseks sooviks ta täpsemalt teada tüdruku vaimupuude ulatust ning seda, milleks ta on võimeline ja milleks mitte. «Sooviksin, et talle tehtaks vaimse tervise kontroll. Usun, et tema arengut on võimalik toetada, mitte et ma pean laskma tal teha seda, mida ta tahab. Mulle aga öeldakse, et ta on liiga vana,» ütles Jaana.
«Kui inimene saab puudetoetust, peab ta iga kolme aasta tagant käima uuringutel, et tõestada, ega tal jalg või käsi pole otsa tagasi kasvanud. Miks ei olda nõus selliseid süvauuringuid tegema 13-aastasele tüdrukule? Mingis suunas see tüdruk igal juhul ju areneb,» rääkis ta ja sõnas, et ei mõista tervishoiusüsteemi loogikat.
Kõige kurvemaks teeb Jaana aga see, et tihtipeale soovitatakse tal tüdrukust loobuda. «Olen ligikaudu üheksa aastat temasse panustanud oma aega ja hinge. Kuidas ma peaksin suutma ta oma kodust välja visata lihtsalt selle pärast, et raske on? Ma soovin kõigest tuge.»
Sotsiaalkindlustusameti (SKA) sõnul näib probleem peituvat selles, et eestkostja ja laps ei saa vajalikku ja asjakohast abi. «Alustuseks peaks uurima, mis asutusest saab laps sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust. See annab sotsiaalkindlustusametile võimaluse asutust nõustada või leida koos eestkostjaga lapsele sobivam teenuse osutaja – sest kindlasti võiks laps saada ka teisi teraapiad, mis lapse eneseteeninduse ja igapäevaoskuste omandamist toetataks, näiteks tegevusterepaut.»
SKA-l polevat aga pädevust ega võimalust suunata inimesi meditsiinilistele uuringutele. Küll võib eestkostja SKA sõnul arutada perearsti või raviarstiga võimalusi lapse arengu hindamise tegemiseks.
«Puude raskusastme tuvastamine käib läbi sotsiaalkindlustusameti, kus ekspertarst otsustab taotluse ning digilukku kantud lapse terviseandmete põhjal, kas ja millise raskusastmega puue ning milliste funktsioonide kõrvalekalle lapsel on. Kui eestkostja ei ole otsusega rahul, saab ta esitada vaide 30 päeva jooksul alates päevast, mil ta sai vaidlustatavast otsusest või toimingust teada või oleks pidanud teada saama. Vaide esitamise tähtaja saab mõjuvatel põhjustel ennistada, kui esitad selleks põhjendatud taotluse,» lisas sotsiaalkindlustusamet.