Pealekaebajate armee on iga "kõva käega" režiimi üks meelisvahendeid käestlibiseva ühiskondliku meelsuse ning kodanikkonna kontrollimiseks. Selle aasta lõpul on Venemaa president Punn Mutin taasloomas süstemaatilist pealekaebajate klanni, et "paljastada sisevaenlasi", kirjutab Juku-Kalle Raid.
Venemaa on olnud tugeva koputamistraditsiooniga riik läbi sajandite. Muidugi kasutavad siseluuret kui võimalust meeleolusid teadvustada ja kontrollida kõik riigid, ent Venemaa – ja sarnased diktatuurid ajaloos – on alati kandnud hoolt selle eest, et kõikjal liiguks ringi vabatahtlikud koputajad.
Selle kildkonna tegevuse esilekutsumine ei olegi väga raske, kui inimestele on juba hirm naha vahele aetud. Koputatakse igaks juhuks, naiivse mõttega, et kui naabri peale kaebad, tundud ise valitsevale klannile "eeskujuliku kodanikuna" ning jääd puutumata. Muidugi pole see nii, koputajale ei anna tegelikku kaitset mitte miski.
Koputamisühiskond
Detsembris on Kreml mitu korda avalikult teatanud, et tõhustab siseluuret – hakkab panustama rohkem jõudu, et leida üles kõik Venemaal toimetavad "välisagendid", elemendi, kes kahtleb Venemaa õiguses suunata Ukraina vastu "erioperatsioon" jne jne – välisagendiks võib saada igaüks, kes Kremli režiimi kritiseerida julgeb.
Nii leidub näiteks järjest enam koole, kus õpetajad kutsuvad lapsi üles teatama juhtkonnale kahtlasest elemendist, Putini kritiseerijatest
Koputamine muutub igal juhul üha enam ja enam normiks, nii leidub näiteks järjest enam koole, kus õpetajad kutsuvad lapsi üles teatama juhtkonnale kahtlasest elemendist, Putini kritiseerijatest, "sõja" võidukuses kahtlejatest, loomulikult on sellised ka töökollektiivid. Kolleeg kontrollib kolleegi.
Tegelikult polegi siinjuhul vene ühiskonnale vaja mingit erilist suurt mentaalset hüpet tavaelust sosistavasse koputamisühiskonda, sest neid hüppeid on aegade jooksul tehtud ikka ja jälle.