- Ligi 500 aastat – kuni 19. sajandi keskpaigani oli ilm märgatavalt külmem, see on väike jääaeg.
- Lumesajud suurenesid veerandi võrra, suved olid lakkamatult vihmased ja külmad.
- Korduvaks motiiviks on, kuidas ellu jäävad vaid üks poisike ja tüdruk.
Kui viimase lumetormi valguses pilk ajalukku heita, saame üsna selgeks, et tegemist on täieliku mugavustsooniga, kirjutab Juku-Kalle Raid. Veel lähiajaloos oli ilmastik tõsiselt inimvaenulik. Väike jääaeg, mis kestis u 14-19 sajandi vahel, põhjustas ülemaailmseid haigusi, näljahäda ning surma igal sammul.
"Elekter on ära umbes 6000 majapidamisel" – umbes selliseid pealkirju kohtame pea igal aastal, kui Eestit räsivad tsüklonid, tugevad tuuled ja lumetormid. Sel aastal lisanduvad probleemid energiaga laiemalt. Keset kõige mustemat viha elektrilevi vastu võiks aga lihtsalt võrdlusmomendi huvides suunata pilk ajaloolises mõttes lähiminevikku.
Külm lõi elu üsna kiirelt uppi
Ligi 500 aastat – orienteeruvalt 14. sajandi keskpaigast kuni 19. sajandi keskpaigani kujundas Euroopas ilma oluline jahenemine, mida on hakatud "väikeseks jääajaks" kutsuma. Tõsi, täpset vahemikku on pea võimatu "kaardistada", klimatoloogid ja ajaloolased pole väikese jääaja pikkuses sugugi ühel nõul, ent selles siiski, et tegu oli üsna pika ja elukvaliteedi seisukohalt raske vahemikuga.
Päris hea ja akadeemilise ülevaate annab perioodist Andres Tarandi, Jaak Jaaguse ja Ain Kallise raamat "Eesti kliima minevikus ja tänapäeval". See põhineb kõikvõimalikel vanadel kroonikatel, kust Tarand on kokku kogunud andmed, mis lubavad üsna selgelt siinse ilmastiku mustrit aduda.
Nii võime lugeda kirjapanekuid 17. sajandist, kus ilm külmenes sedavõrd, et Tallinnast oli saanud talviti otse üle jää Rootsi liikuda.
Kroonikatesse kanti alati just erakordsed olud, olgu selleks siis põuad, lakkamatud vihmaperioodid või ekstreemsed külmad. Seda sissekannete rivi silmitsedes saame teada, et soe aeg Euroopas, mis valitses viikingiajal ning ka hiljem, muutus üsna järsult sajandeid kestvaks külmemaks perioodiks. Temperatuurid olid 9. ja 13. sajandi vahel kogu maailmas 1–2 kraadi võrra kõrgemad, kui sellele järgnenud perioodil, mis on tegelikult piisav muutus, et kogu elukorraldus põhjalikult uppi lüüa.