Raudteedega on pidevalt Eestis jama: raudtee algab ju rahvajutu järgi seal, kus lõppeb mõistus. Tänane kisma käib Rail Balticu ümber, aga enne jõule on kõigil võimalik Eestis sõita ka ehtsa vana auruveduriga.
On väga rõõmustav, et kõikvõimalike küllaltki tobedate aastavahetamise atraktsioonide hulka pudeneb mõnikord midagi tõsiselt ägedat. Pärnu kõrval Lavassaares, Eesti muuseumiraudteel, saab 10. detsembril sõita ehtsa vana kitsarööpmelise aururongiga, mida veab auruvedur. Lähemalt vaata siit: https://museumrailway.ee/2022/11/16/joulurong-10-detsembril-2022/
Tegelikult on kitsarööpmeline raudtee Eestis kunagi laialt kasutusel olnud, laupäevale mõeldes võiks seda väheke tutvustada. Pea sama vana kui «suure raudtee» mõte, kus praegu põrutavad ringi porgandid, oli ka idee «väikesest raudteest».
Imelik mõeldagi: rongiga sõitmine kui pidulik sündmus
Eestis hakkas kitsarööpmeline sõitma 1896. aastal ning «väike» raudtee viis tippaegadel paljudesse pisikohtadesse ning käis läbi ka asulad, kus täna raudteed üldse ette ei kujuta – Paide, Mustvee jpt.
Inimesed pidasid raudteed üheks olulisemaks transpordiliigiks ja sõitu rongis lausa pidulikuks sündmuseks. Rongileminekuks vaadati enesele selga ikka paremad riided, et mitte narr välja näha, sest oli ju rong ka üheks sotsiaalse suhtlemise kohaks.
Rongis kuulis nii mõndagi uudist, mis ilmapeal toimunud oli. Oli palju ka igasugu turujutte, aga eks käinud needki asja juurde.
Rongis kuulis nii mõndagi uudist, mis ilmapeal toimunud oli. Oli palju ka igasugu turujutte, aga eks käinud needki asja juurde. Kuna reisijate maksevõimekus oli erinev, siis jaotati sõidumugavused erinevatesse klassidesse, Eestis kasutati II ja III klassi vaguneid.
III klassi vagunites olid puidust kahekohalised istepingid, mis asusid poole vaguni pikkuses ühel pool ning teise poole pikkuses teisel pool vaguni külgseintes, et vagun oleks tasakaalus. Nende vastasküljele olid paigutatud ühekohalised istepingid. Kasutati ka piki vaguni seinu paigutatud pinki, nii sõitsid iniemsed kenasti näod vastamisi.