30. novembril kogunesid filmihuvilised kino Artise suurde saali, et vaadata filosoof Mart Raukase uut filmi «Inkvisiitorid». «Mind on alati lummanud Madalmaade kunst ja ka oma käesolevas filmis püüdsin elustada üht-teist tummfilmi ajastu «liikuvate maalide» esteetikast,» ütleb Raukas. Mis filmiga on tegemist ning mida tähendab kultuuri «kustutamine»?
30. novembril toimus Tallinnas kino Artis suures saalis filosoof Mart Raukase äsja valminud filmi «Inkvisiitorid» ühisvaatamine ning vestlusõhtu. Tegemist oli esilinastuse eelse tuluõhtuga, mille eesmärgiks oli koguda vahendeid filmi post-produktsiooniks ja rahvusvahelistel festivalidel osalemiseks. Tähelepanu väärib, et nii filmi «Inkvisiitorid» sisu, muusika kui ka montaaž on filmi autori enda loodud. Järgnevalt avaldame intervjuu filmi autori Mart Raukasega.
Filmi sissejuhatades rääkisite, kuidas Te lapsena suvekuudel Peterburis elasite ja aega muuseumides veetsite. Millist mõju on lapsepõlves muuseumides veedetud aeg avaldanud Teie filmiloomingule?
9–14-aastaselt veetsin koos vanaisaga kõik suved Peterburis. Praegugi on need suurepärased kunstimuuseumid mul detailselt silme ees. Mäletan, et eriti lummas mind Madalmaade kunst. Mitte need suured, mitmemeetrised ateljeedes tehtud paraadmaalid, kus tähtsad tegelased peal ja mida tollane linnavõim tellis, vaid hoopis miniatuursed vaikelud, täidetud imelise valgusega. Lapsena ma sõna «metafüüsika» ei tundnud, aga millalgi hakkasin seda lummavat valgust märgistama kui «metafüüsilist valgust». Ka oma käesolevas filmis püüdsin elustada üht-teist tummfilmi ajastu «liikuvate maalide» esteetikast, XVII sajandi Madalmaade maalikunsti vaikelude ja nende intiimse valguskäsitluse vaimus.
Filmivõtetel sai kasutatud ainult päevavalgust ning õlilampe. Hoolikalt sai uuritud kloostriruumide loomulikku valgust ning salvestused leidsid aset erinevatel päeva- ning aastaaegadel.
Film kannab pealkirja «Inkvisiitorid». Kes on inkvisiitorid?
Pealkiri on mänguline. See osutab nii nendele, kes tõde uurivad, kui ka nendele, kes seda on lämmatanud. Inkvisiitoriteks olid dominikaani mungad. Tegevus toimub dominiiklaste kloostris. Ajalooline Kristus oli inimkonna suur õpetaja, aga tema kuvandi külge moodustus poliitilis-klerikaalne koorik, mis on Kristust sageli kasutanud oma võimupositsioonide kindlustamiseks ning oma ignorantsuse ja viha välja valamiseks.