Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Hendrik Alla: sädelev sotsiaalne eksperiment

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Hendrik Alla
Hendrik Alla Foto: SCANPIX

Soneti kirjutamine on üsna lihtne asi. Tegelikult puhas matemaatika ja igaüks, kes põhikooli seljataha jätnud, saaks sellega hakkama.

Rahvusvaheline tõsielusari on sama jäik formaat. Formaadi omanik jälgib hoolega, et litsentsi järgi tehtud saated originaalist kõrvale ei kalduks. Seega pole Kanal 2 värskelt saatesarjalt «Eesti tippmodell» midagi uut oodata ei neil, kes ookeanitagust originaali jälginud, ega ka neil, kes nii üldjoones ette kujutavad, millega üks keskmine tõsielukas publikut köitma peab.

«Tippmodelli» teeb omaaegsest «Baarist» või «Bussist» huvitavamaks glamuurne teema ja kõrged panused. Jah, võitja saab aastaks välismaale tööle! Teise koha omaniku pilt ilmub Cosmo kaanel.

Muu mehhaanika on täpselt sama: võtame grupi inimesi ja hakkame nende vahel pingeid tekitama. See meenutab kuulsa Saksa režissööri Oliver Hirschbiegeli 2001. aastal valminud filmi «Eksperiment», kus lihtsad inimesed jagati vangideks ja vangivalvuriteks. Tulemuseks veri ja vägivald.

Koguperetelekanalis selliseid jõhkrusi muidugi näidata ei saa, luude asemel murtakse südameid ja vere asemel voolavad pisarad. Selles järgib Kanal 2 saade originaali veatult.

Vangivalvuriteks on siin žürii, kelle hulgas paistis silma arrogantne Arne Niit. Armsalt karulik fotograaf Toomas Volkmann on sedapuhku hea võmmi rollis, aga küllap temagi suudab väikeseid tüdrukuid nutma panna.

Saate kahuriliha, 14 modellihakatise eraldi analüüsimine oleks ebaõiglane ja mõttetu. Sisuliselt on nad kõik ühesugused. Igal väikesel tüdrukul on mingis vanuses unistus: olla printsess, sest siis saab kanda ilusaid riideid ja oleks oma roosa poni. Aga normaalsed neiud kasvavad sellest algkooli lõpuks välja.

Saateosalised tunnistasid ise, et nad ei taha olla nemad ise, vaid midagi, mida moeloojad, fotograafid ja stilistid oma tahtmise järgi vormivad. (Üks erand - Ksenia unistus on saada fantasy-kirjanikuks.) Keegi osalistest tunnistas: «Tahaks teha sellist tööd, kus palju ei pea rääkima.»

Kui vaadata saatejuhiks Londonist imporditud endist tippmodelli Kaja Wunderit, siis on ta õigel teel. Wunder ei peaks olema teleekraanil ja seal rääkima. Köitvalt saatejuhilt nõutakse peale pingutatud ilus olemise muidki omadusi, aga esimese saate põhjal tal neid ei ole.

Pole saladus, et edaspidi üllatusi ei tule, ehkki seda sõna kasutati saates oma tosinal korral. Näeme pisaraid, pihtimusi, õnnekilkeid ja naljakates riietes musta ameeriklast, kes teeb kummalisi hääli ja nägusid. Ennustan saatele kohta nädala vaadatavuse esikümnes.

Märksõnad

Tagasi üles