- Hiina pole selliseid rahutusi, nagu praegu koroonapiirangute vastased kogunemised, mõnd aega näinud
- Kompartei ei võitle mitte niivõrd koroona, vaid süsteemile potentsiaalselt ohtlike inimestega
- Kuni kompartei viib ellu oma ainuvõimu, räägime me samast Mao Zedongi punaraamatu Hiinast
Hiina pole selliseid rahutusi, nagu praegu koroonapiirangute vastased kogunemised, ikka mõnd aega näinud. Juku-Kalle Raid usub, et paraku ei kasva sellest välja midagi suuremat, kuna suur osa hiinlasi elab riigikuulelikus stiilis, mida aastakümneid süstis esimees Mao ning hiljem kompartei.
Hiinlaste pahameel algas vastuseisuna igikestvateele ning lõputuna näivatele koroonapiirangutele Pekingist ja Xinjiangi autonoomsest piirkonnast. Sealt levisid protestid ka teistesse linnadesse, jättes enamuse Hiinast siiski puutumata. Hiina võimud viljelevad protestide mahasurumiseks muidugi politseid ja karmi tsensuuri. Sellest hoolimata jätkuvad siiski kommunistliku partei koroonapoliitika-vastased väljaastumised.
Viimasest verre uputatud katsest
Üsna õigustatult on mitmel pool märgitud, et kompartei ei võitle mitte niivõrd koroona, kui oma vabameelsemate ja seetõttu süsteemile potentsiaalselt ohtlike inimestega. Punahiina praktika on sama mis alati: kodanikud tuleb lühikese lõa otsas hoida, sest koroonavastasus võib kasvada üle süsteemivastasuseks. Aga seda ei saa lubada, sest kommunistliku Hiina mõistes võimud ei eksi.
Hiina tegi 1989. aastal protestijatega sotid kiirelt selgeks, ilmselt on kõik näinud kaadreid Taevase Rahu väljakult, kus üliõpilaste meeleavaldused maha suruti. Edasi on proovinud keskvõimuga kakelda tiibetlased ja uiguurid, ent punahiina taktika on sel puhul ikka väga verine. Täiesti arusaadavalt ei sobi "koroonavastased kogunemised" võimude plaanide ja nägemusega Hiina ühiskonnast üldse kokku. Rusikas on vaja kindlalt ümber rahulolematute pigistada.
Keisril on alati õigus
Keisril on alati õigus. Kõige paremini näitab meile seda üks pisike punane raamat, aastakümneid iga hiinlase A ja O, elu-, kultuuri- ning käitumisõpik. Autoriks Hiima diktaator Mao Zedong Kui tänapäeval seda ka enam ei loeta, on sinna sisse kirjutatud Hiina võimuvertikaal, mis töötab tänaseni. Ja on täiesti kindlalt mitut miljardit hiinlast otseselt mõjutanud. Vanadest arusaamadest ning harjumustest vabanemine ei käi lihtsalt, piisab vaid pilgust Putini Venemaale.