ELU25 ⟩ Juku-Kalle Raid: šokeerivad näited eurooplastest, kes peavad Venemaad «Headuse impeeriumiks» (3)

Vene verine rusikas – kas tõesti õigluse märk? Foto: Internet
Juku-Kalle Raid
, Ajalehe KesKus peatoimetaja
Copy

Yana Toom pole kaugeltki ainus eurooplane, kes ei soovi näha Venemaad terroririigiks tunnistatuna. Segmenti leidub ja kahjuks palju, pommitagu Venemaa ükskõik kui arvukalt sünnitusmaju või tapku keda tahes. Juku-Kalle Raid räägib Euroopa vasakpoolsuse õõvastavast näitest soome radikaalvasakpoolse Leena Hietaneni arvamusi appi võttes, kes on tuntud ka netikülje «Krimmi sõbrad» liikmena, mis pärast Krimmi okupeerimist asutati.

Ma saan tegelikult täiesti aru, et igasugust solki ei maksa peävavalgele kiskuda, ent seda tuleb teha siis, kui meenutus aitab meid korduma kippuvaid vigu vältida. Otsisin oma arhiivist üles lindi, millele olin salvestanud kohtumise soomlasest venemeelse, Nõukogude Liitu kummardava ja Venemaad igati õigustava vasakliikumistegelase Leena Hietaneniga. Linti üle kuulates meenusid paugupealt tänased radikaalvasakpoolsed, kes täna keset Euroopat rahu nautides Venemaa mõrvarlikke sigadusi õigustavad. Sanitaarseks meeldetuletuseks viskame sellele tädile, kes mõneski mõttes Euroopa «sõjavastaseid» Venemaa-sõpru koondportreerib, taaskord pilgu peale. Õpetuseks ning äratuseks. Hietanene ning Yanatoome on läänes paraku jalaga segada.

Hietanen ei tunnista ühtegi Venemaa kuritegu, vähe sellest, ka eksimusi mitte. Tal on kõik paigas: inimene käsitleb Venemaad ja selle eellast Nõukogude Liitu kui Headuse Impeeriumit.

Hietanen avaldas 2008. aastal, aastal, mil Venemaa Gruusiat ründas, toona palju paksu verd tekitanud brošüüri üks põhiväiteid on, et Eesti venelastest mittekodanikel puuduvad igasugused õigused ning et ENSV oli täiesti legitiimne projekt – esimese EW seadusjärglik pärija.

KesKus’i toimetuses sigaretti süüdates ütls Hietanen toona mulle, et me – eestlased – oleme jätnud tähelepanuta «teise Eesti». Venemeelsete kõrvalejätmine olla suur viga, kuna just selles ringkonnas liiguvad inimesed, kes kannavad endiste nõuka-vabariikide (sealhulgas siis ka Eesti või Ukraina) tõelist järjepidevust.

Tsitaate lindistusest:

Kas sa sellest saad aru, et sinu ideed või lähenemised on suhteliselt marginaalsed, eriti veel sellel ajal, kui Venemaa käitumine on täiesti hullumeelne?

No tegelikult ma isegi ei usu sind, et ma olen marginaalne. On lihtsalt nii, et kõik, kes on minuga samal arvamusel, ei julge asju välja öelda. Nad on lihtsalt vaigistatud.

Tegelikult olid ju fašistide poolel näiteks need emigrandid, kes Eestist põgenesid, kui Nõukogude Liit Eesti vabastas, kes Eestist lahkusid. Need olid ju fašistid, kes põgenesid.

Sa tahad öelda, et fašistid ja fašistide poolehoidjad põgenesid ära. Aga küüditamine, vabandust vanaaegse küsimuse pärast?

(Sügav ohe). Miks sa räägid nii, nagu sa räägid? Sa tahad Siberist rääkida ainult nii, et see on olnud nagu Eesti holokaust. Tegelikult ei olnud see holokaust. Ikka karistada said inimesed asja eest.

Nõukogude Eesti oli siiski täiesti legaalne, legitiimne osa Eesti ajaloost. Üks osa Eesti rahvuslikust ajaloost. Ja praegu need Ameerika väliseestlased proovivad nagu selle ajaloo ära hävitada. Ja tegelikult seal oli täiesti nagu seadused paigas, kes küüditatakse ja miks küüditatakse.

Et sinu arust olid need inimesed küüditamise ära teeninud?

Mina ei usu seda, et see oli meelevaldne protsess. Keda seal küüditati, olid natsionalistid ja kulakud. Ja natsionalistid ja kulakud on ju kurjategijad.

Mis see kulak sinu arust tähendab? Inimene, kellel oli talu ja neli lehma?

Kes ei nõustunud andma lehmi ära. Rahva hüvanguks.

Sinu väide on siis see, et Venemaa on suur humanistlik riik?

No, Venemaa on suur. Ja tegelikult ta ei ole nii halb. Venemaa parempoolsusel ei ole tulevikku. Venelased ei unusta kunagi N-L , nii kaua kui neil on mälu olemas. Ja et see siiski, see NL, andis võimaluse vaestele ja massidele. See on suur asi, et massidele on antud võimalus.

Kui Eesti sai EL-i ja Nato liikmeks, ei olnud areng üldse selline nagu oleks pidanud olema. Tegelikult peab Venemaad vaatama ilma eelarvamusteta. Venemaad on palju kiusatud.

No vaieldamatult oli ka näiteks natside saatus väga kurb. Massimõrvaritel aga pole vahet. Ükskõik mis riigist nad tulevad.

Sellega sa provotseerid lihtsalt. Ära kunagi võrdle! Natsid olid ju ikkagi kurjategijad. Seda ei tohi kunagi unustada. Te olete täielikult fabritseerinud selle mineviku. Ja unustanud hea, mis Nõukogude Liit pakkus.

Eesti okupeeriti, mitte me ei astund vabatahtlikult NL’i. Saad aru?

Eestlased kasutavad seda sõna «okupeerima», aga see ei ole ajalooline tõde.

Mis juttu sa räägiksid, kui Soomes olnuks üle 40 % venelasi?

Eesti ei ole kunagi puhas rahvusriik olnud. Ei, see on lihtsalt eestlaste hämamine, et keegi ei saaks aru millest räägitakse. Lõpeta ära. Eestis oli väga selge, kes oli ENSV elanikkond. Te oleksite kõigega saanud hakkama täiesti ilma oma venelasi ja Venemaad vihastamata.

See on nende inimeste solvamine ja mõnitamine, et tehakse selgeks, et sa ei ole esimese klassi kodanik, sa oled teise klassi kodanik või isegi üheksanda. See tee on häving. Eestlased kasutavad sõna «okupatsioon» lihtsalt, nagu sünonüümi ENSV-le. See ei ole ajalooline tõde. Ei. Te valisite Ameerika ja NATO. Aga ma ei tea, kas see oli pikas perspektiivis ikka õige valik. Teile lihtsalt meeldivad võitjad. Te alati valite võitjad.

Aga paraku Venemaad me ei valinud.

Ma jällegi vaidlen vastu. Lihtsalt ütlen, et see okupatsioon on müüt. Kahju on, et rahvuslikku ajalugu üritatakse ära hävitada. See ei lähe läbi. Venemaa vaatab ajalugu omal moel ja mitte valesti.

Kuidas sa oleks näinud Soomet 16. NL-i vabariigina?

Talvesõda oli legitiimne sõda. Aga meie jätkusõda, kui me Hitleriga ründasime NL-i, oli küll vale ja seal me olime sõjakurjategijad. Aga NL-is me oleksime saanud hakkama veel paremini kui teie. Aga ma arvan, et me oleksime praegu täpselt samasuguses olukorras, nagu eestlased. Me oleme rumalad rahvad. Meil oleks retoorika täpselt sama, mis Eestis praegu.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles