SÜDAMLIK VANAINIMESTE ÕHTU KULTUURIMINISTRIGA: Juku-Kalle Raid ja Marek Reinaas kutsusid kultuuriminister Piret Hartmani õue mängima. Mängukohaks sai vanalinna veerel asuv Hinke torn, kuhu on kolinud Kuku klubi. Juttu veeretati ministriga päris mitme tunni vältel.
Juku-Kalle Raid: Piret, sa oled pärit Püssist. Ida-Virumaa oli kunagi selline koht, kus elas ilgelt palju venelasi pluss paar eesti punkarit. Mismoodi sina seda mäletad?
Piret Harmtann: Püssi oli ikka väga vinge koht, kui mina mäletama hakkan, mingi 1980ndate teine pool. Sel ajal oli ta saanud linnaks, seal elas umbes 10 000 inimese ringis. Püssi oli nii popp koht, et ega meil seal väga suurt elamist ei olnud. Me elasime barakkides ema ja isaga, kus oli meil täpselt üks tuba. Ja korterit oli väga keeruline saada. Lõpuks kahetoalise korteri saime. Sinna suurde pikka Püssi majja, mida kõik käivad vaatamas kui Hiina imet. Püssi on olnud selline 60–40 protsenti vene-eestikeelne linn. Mina lapsepõlvest mäletan ikka, et maja ees mängisid vene- ja eestikeelsed lapsed koos.
Juku-Kalle: (Imestab.) Tõsi või? Kas te ei kakelnudki?
Piret: (Enesekindlalt.) Kaklesime küll! Me kaklesime siis, kui olid peod. Siis, kui vene või eesti kooli juures oli pidu. Siis toimusid kaklused. Samuti siis, kui oli jaanituli. Siis pidi kindlasti kaklema!
Marek Reinaas: On sul see korter alles?
Piret: Ei ole. Põhjus on see, et üle kümne aasta tagasi, kui Püssis läksid küttehinnad väga kõrgeks, siis minu vanemad otsustasid, et lihtsam on kolida majja. Ise oma küte osta, mitte sõltuda tsentraalküttest. Minu vanemad müüsid korteri Moskva venelastele. Oli aeg, kus väga paljud Venemaa kodanikud ostsid Ida-Virumaale kortereid. See oli ka selline mereäärne piirkond. Kümme kilomeetrit merest. Peaaegu kuurort nende jaoks.