- Vene kultuuriruumis on kuvand kleidis meespeaministrist ääretult alandav
- Kerenski magas kommunistide arreteerimise puhtalt maha
- Kleit töötab «lääneliku demokraatia» vastu justkui rätsepa enda poolt õmmeldult
7. novembril 1917 uue kalendri järgi tegi käputäis kommuniste Venemaal riigipöörde. Nõukogude Liidu talla alla jäi hiljem teatavasti ka Eesti, lisaks veel pool Euroopat. Toonane peaminister Aleksander Kerenski põgenes eksiili. Kuni tänaseni jälitavad seda sündmust jutud, nagu jooksnuks ta kommunistide eest ära naisteriietes – kleidis. Juku-Kalle Raid vaatab, kui suur tõepõhi sel variandil on.
Esmalt peab ütlema, et Nõukogude Liidus levitati jutte Aleksander Kerenski põgenemisest kleidis usinalt. Kleidi olla ta selga ajanud 7. novembril 1917 – kui bolševikud olid võimu haaranud – ja siis Petrogradist välja hiilinud.
Pea igal aastal (ka 2022), mil Putin on võimu maitsnud, seda lugu korratakse: kümnetes versioonides, üks filmilikum kui teine. Tõde on nii segast aega kirjeldades muidugi raske jalule seada. Aga patriarhaalse Venemaa jaoks on kleit peaministri seljas muidugi absoluutselt alandav tõik.
Kleidi olla Kerenski selga ajanud 7. novembril 1917, kui bolševikud olid võimu haaranud, ja siis Petrogradist välja hiilinud.
Juht on tugev, karmi käega. Juht on Lenin. On Stalin. On Putin. Lendab kurgedega ja sukeldub puhkehetkel mere põhja kunstiväärtuste järele. Putin austab Nõukogude Liitu, mitte Kerenski katset Venemaal mingitki demokraatiat juurutada. Mõte Kerenskist kui riigimehest talle ei sobi. Nii hoolitsetakse ka selle eest, et Kerenski püsiks kleidis. Kleit töötab «lääneliku demokraatia» vastu justkui rätsepa enda poolt õmmeldult.
Kerenski ja Lenin kui peresõbrad
Esmalt aga arvestagem, et kogu hilisem «revolutsiooni» käsitlev propaganda ja filmiklassika Talvepalee ründamisest kuni filmini «Lenin ja oktoober» on puhas jama. Ka edasised filmid ja Eisensteini vändatud filmikaadrid inimhulkadest, kes vihatud palee vallutasid.
Bolševike mõjujõud 1917. aasta Petrogradi kevadel, kui tsaar oli juba kukutatud, oli vaevu hoomatav. Palju enam tegid ilma anarhistid. Ka Leninit, muuseas, pidasid mitmed lääne ajakirjanikud toona hoopis anarhistiks ning ei osanud tema ideoloogiat üldse kuidagi hinnata.