- Tervisekaitsjad oma ogaras usinuses teevad rohkem kahju kui kasu
- E-sigareti temaatika vajab laiapõhist arutelu, mitte suvalist rapsimist
- Mida vähem riik oma kodanike vabadusse sekkub, seda parem
Usinate tervisekaitsjate üle võlli sekkumisele sellesse, mis inimestele tohib maitseda või mida nad teha tohivad, tuleb piir panna, et me ei jõuaks välja nanny state'i, riiki, kus kõik on nii reguleeritud, et sa ei tohi isegi potile minna siis, kui tahad. Harju Elu ajakirjanik Askur Alas ütleb, et väga hea näide lollist riiklikust nämmutamisest on teema sigaretid ja suitsetamine versus e-sigaretid.
Hea näide arutust riiklikust usinusest sai nähtavaks ERRi saates «Terevisioon» (10.10.2022), kus Tervise Arengu Instituudi (TAI) esindaja väitis tõsimeeli, et:
a) e-sigaretid on tavasuitsetamise kasvulava,
b) maitsete keelamine e-sigarettides on täiesti põhjendatud, sest maitsed olla mõeldud lastele ja täiskasvanud e-sigareti tarvitajad ei tahagi neid – nad tahavad ainult tubakamaitset.
Esimene on lihtsalt vale, sest enamasti lähevad tavasuitsetajad üle e-sigaretile, mitte vastupidi. See viimane on lihtsalt karjuvalt vale, mistõttu alustame siit.
Enamik (ka mina) lähevad või läheksidki e-sigaretile üle selleks, et vähendada terviseriske ja mitte tubakamaitset saada! Miks peaks suitsetamisest loobuma, aga samas tahtma jätkata tubakamaitsega? See oleks nagu sama, et loobud viinast, aga tahad viina maitset edasi? Mis maitse see üldse on? Vastupidi, sa ei taha tunda maitset, millest vabanemine nõudis pingutust. Enamik täiskasvanud veipijatest ei taha tubakamaitset! Õun, virsik, ükskõik mis muu on märksa etem. Maitsed ongi üks aspekt, mis e-sigareti tarvitamise ja selle maailma huvitavaks teevad, ja tõestatult on tegemist tavasigarettidest palju vähem kahjuliku tegevusega.
Keegi ei soovi alaealiste tervisekahjusid
Ma ei eita võimalikke terviseriske, eelkõige nikotiinisõltuvust, need on olemas. Eriti noortele. Ja ärgu saadagu valesti aru, ma ei poolda e-sigarettide tarvitamist noorte seas mitte mingil moel.
Statistika näitab, et suitsetamine noorte seas langeb nagu kivi. Kui veipimine peaks soodustama suitsetama hakkamist, siis peaks ju noorte suitsetamine hoopis tõusma! Suitsetamine asendub veipimisega – see vastab tõele –, kuid sadade uuringute andmeil on tegemist märksa (mõned ütlevad, et 95 protsenti) vähem kahjuliku tegevusega, sest nikotiin pole see kõige suurem kurja juur, vähki tekitavad hoopis tõrv ja põlemisega kaasnevad kantserogeensed ained.