N, 2.02.2023

Pahane pärnakas kogub valjuhäälse kuke vastu internetipetitsiooniga allkirju

Kristiina Reimand
, reporter/toimetaja
Pahane pärnakas kogub valjuhäälse kuke vastu internetipetitsiooniga allkirju
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Ühel ümberkaudsetest elanikest ajas Pernova loodusmaja õuelt ­pidevalt kostev kukeleegutamine kopsu üle maksa. Nii hakkas ta kuldharja vastu allkirju koguma. 
Ühel ümberkaudsetest elanikest ajas Pernova loodusmaja õuelt ­pidevalt kostev kukeleegutamine kopsu üle maksa. Nii hakkas ta kuldharja vastu allkirju koguma. Foto: Urmas Luik

Pärnu linna raputab üks kentsakas skandaal, mille keskmes olev kuulus kukk on ühel elanikul kopsu üle maksa ajanud.

«Mitte ükski inimene ei soovi, et tema und häiritakse iga jumala hommik. Tahame elada linnas, kus meil suviti ei kostaks tuppa igapäevane kuke kiremine. Elanik ei pea kannatama ühe kireva linnu pärast,» kirjutatakse petitsioon.ee lehel.

«Te mõistate, et suvel palavate ilmadega hoiavad inimesed aknaid lahti ka öösiti ning kui nüüd üks kirev kukk äratab üles nii pereema kui pereisa enne õiget äratust, tekitab see stressi kogu peres, samuti ollakse seepärast ka tööl pahurad ja tusased,» lisatakse pöördumises «Soovime elada linnas ilma kuke kiremiseta». «Kas tõesti kanade ja kuke koht on linnamüra keskel? Linnupere koht on siiski maal, kus nad saavad rahus päev läbi aedikus olla ning öösiti kanalas õrre peal öö veeta. Kuke koht pole linnas politsei- ja päästeameti kõrval. Heakorraeeskirjas on säte, et naabrit ei tohi häirida, see kukk on häirija.»

14. septembril algatatud petitsioonile oli eilseks kogutud 15 allkirja. Eesmärk on 31. oktoobriks kokku saada sada allkirja.

Petitsiooni all on sõna võtnud ka kaks aktiivset kodanikku. Jaan, kes elab koos perega läheduses, kirjutab, et on kuke poolt. «Olen igati kuke jäämise ja uuesti toomise poolt ja muidugi koos kanadega! Maalähedus on alati meeldinud...»

Andrei ütleb, et linnas käibki elu ja on paratamatu lärm. «Kellele ei meeldi, kolib maale.»

Tahame elada linnas, kus meil suviti ei kostaks tuppa igapäevane kuke kiremine, öeldakse petitsioonis.

Pärnu linnavalitsuse meedianõunik Teet Roosaar ütleb, et suvel Pärnus A. H. Tammsaare puiesteel Pernova hariduskeskuse loodusmaja õuel elanud, kuid nüüdseks kuurordist lahkunud kukega seoses on olnud viis pöördumist. Üks 28. juulil, teine 26. augustil, kolmas ja neljas 6. septembril ja viies 7. septembril. «Kõik nad on tehtud sel aastal ja tulnud samalt inimeselt,» sõnab Roosaar.

Roosaar ütleb, et linn pöördus Pernova loodusmaja juures olevate kortermajade ühistute poole, et saada teada, kas elanikelt on laekunud kaebusi selle kohta, et kuke kiremine häirib nende öörahu.

Pernova hariduskeskuse loodusmaja Pärnus.
Pernova hariduskeskuse loodusmaja Pärnus. Foto: Urmas Luik/Parnu Postimees

«Korteriühistud ja haldusfirmad andsid linnamajanduse osakonnale teada, et kodanikud ei ole telefoni ega elektroonilisel teel juhatuse poole pöördunud, et kuke kiremine häiriks nende öörahu,» ütleb Roosaar. Ta lisab, et Pernova loodusmaja direktor Kaire Mertsin andis 7. septembril linnamajanduse osakonnale teada, et linnud, sealhulgas kukk, viiakse ära 20. septembril. Seda ka tehti.

Mertsin tõdes Pärnu Postimehele, et nende asutus on ellu kutsutud, et lastele, noortele ja peredele loodusharidust pakkuda. Seesama kukk on Pernova hoovis varemgi elanud ja siis keegi tema üle ei kurtnud. Seega tuli hariduskeskuse direktorile suure üllatusena, kui lind järsku nii suure kõlapinna leidis.

Mertsini arvates saab kukke suhtuda täpselt samamoodi kui näiteks kajakatesse, koertesse või naabritesse. «Meil on avatud ühiskond, inimene võib oma arvamust avaldada,» nentis ta. Petitsiooni algatamine tundus talle siiski natuke liiast.

Pernova loodusmaja on saanud selle teema kohta ohtrasti tagasisidet. Näiteks on kirjutatud külalisteraamatusse ning palutud kukke ja kanu kindlasti mitte ära viia. Üks härra käis küsimas, kas ta saab anda allkirja kuke toetuseks.

Veel pole teada, kas kukk järgmisel suvel loodusmaja õuele naaseb.

Märksõnad
Tagasi üles