- Toimuv Venemaa-Ukraina sõda tõstatab soome-ugri rahvastes küsimusi.
- Üldisemalt on suur osa soome-ugri rahvaste organisatsioonidest avaldanud toetust Putini otsustele.
- Kahjuks aga on soome-ugri keelte säilimise küsimus võtnud poliitilise ideoloogia vormi.
Oktoober on soomeugri hõimukuu, mil võiks mõtiskleda soomeugri väiksemate sugulasrahvaste üle. Mitte et me ise väiksed ei oleks. Fennougria nõunik Jaak Prozes räägib Juku-Kalle Raidile olukorrast. Pea kuu lõpuni kestvate ürituste külastamiseks kliki siia. Pikemat saadet Jukuraadiost saad kuulata siit.
Me küll ei tea, kuidas need toetusavaldused sündisid ja allkirjad tulid, milliseid repressioone rakendati, kuid vaikimine oleks siiski võimalik olnud.
Jaak Prozes: Mordva (ersa ja mokša) rahva kongressi täitevkomitee leidis koguni, et Ukrainas alandatakse ja tapetakse inimesi, kes soovisid rääkida oma emakeeles.
Seega me näeme siin paradoksaalset nähtust postkoloniaalsest diskursusest, mida kutsutakse enesekolonisatsiooniks, ehk siis mordvalased on võtnud üle omaaegse neid koloniseerinud vene keele ja nõus võõra keele eest ka võõrriigi territooriumil seisma. Me küll ei tea, kuidas need toetusavaldused sündisid ja allkirjad tulid, milliseid repressioone rakendati, kuid vaikimine oleks siiski võimalik olnud. Võibolla ongi soome-ugri rahvaste poolt valitud vaikimise tee ainumõeldav.
Vaikimine on üks oluline märksõna iseloomustamaks Venemaa föderatsiooni soome-ugri rahvaste olukorda ja seisukohti praegu.
Sellel vaikuse foonil võtab mais sõna Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni esimees ja senaator Pjotr Tultajev, kes ütleb: “Kahjuks aga on soome-ugri keelte säilimise küsimus, võtnud välismaal poliitilise ideoloogia vormi. On saabunud aeg vaadata ümber ja teisiti mõtestada suhted Venemaa ja välismaa soome-ugri organisatsioonide ja instituutide suhted“.
Mida ta selle ümbervaatamise all silmas peab, ei selgu. Sõja teema aga soome-ugri rahvaste VKontakte lehekülgedel väga palju kajastamist ei leia. Võib aga öelda, et sõjavastaseid on komide seas kõige rohkem, nende postitused on aga praeguseks kustutatud. Samas jälle 15. märtsil pidasid marid hiies palvuse, et lõppeks verevalamine. Viimati olla selline palvus aset leidnud II Maailmasõja ajal.