Venemaa president Vladimir Putin kinnitas nö osalise mobilisatsiooni, mis tähendab täiemahulist sõda, kuid meil on võimalik "abi anda" – võimaldades potentsiaalsetel sõduritel Venemaalt ära minna. Tingimusel, et nood teevad vabatahtlikku tööd kriisikolletes.
Vladimir Putin teatas, et kinnitab sõjanõukogu ettepaneku „osaliseks mobilisatsiooniks“. Tema tentsik, kaitseminister Sergei Šoigu üritas siis justkui hoogu maha võta, öeldes, et värvatakse ainult ainult varasema sõjalise kogemusega mehi ja mitte suvalisi noorukeid ja reservväelasi. Kokku 300 000 inimest, Venemaa puhul muidugi meest. Ent liiguvad jutud ka miljonist mehest.
Enne oli nii, et alates Ukraina sõja algusest muutus Eesti Venemaa elanikele (Euroopa Liidu piirivalveagentuuri andmeil) tähtsuselt teiseks Euroopa Liitu sisenemise paigaks. Hiljuti pandi see tee kinni, peale Eesti kehtasid turismiviisaga Vene kodanikele sissesõidupiirangu ka Läti, Leedu ja Poola.
Nad tahavad ära minna!
Teatavasti teevad Ukraina relvajõud edusamme ja tõrjuvad venelasi oma maadelt välja. Mis on selgelt ka Venemaa „osalise mobilisatsiooni“ põhjuseks. Mitmed Lääne mõttekodade analüütikud ütlevad, et Vene sõjaväe kehv seis on tingitud eelkõige madalast moraalist ja korruptsioonist – kõik varastavad ja müüvad kõike, alates kuulivestidest, lõpetades kangemate relvadega. Mehed, kes on tagasi koju pääsenud, keelduvad uuesti rindele minemast. Oleme kuulnud ka sellest, kuidas venelased pagevad Ukrainast nii, et jätavad tankid ja muu sõjatehnika lihtsalt maha. Ei huvita, ei saa.
Eesti saaks olla väravaks, et evakueerida osa 300 000 värvatavast Euroopasse vabatahtlikeks, kriisikoldeid jätkub, abitöid samuti. Tulijad peavad teadma, et tegu pole "tasuta lõunaga".
Seega, moraal sõjaväelaste hulgas on juba praegu madal ja üsna loogiline on järeldada, et nende 300 000 hulgas, keda kavatsetakse värvata, on palju neid, kel pole mingit soovi Ukraina vastu sõdima minna.