Kuulehe KesKus peatoimetaja Juku-Kalle Raid selgitab, kui pikad tagajärjed on ühel poliitilisel kaardil ja riigipiiride suvalisel paikapanekul. Täna sobib näiteks kõige paremini Armeenia-Aserbaidžaani konflikt, mida USA praegu jahutada üritab. Kõige taga on aga onu Joe, Stalin. Jossi joonistatud piirid mingit rahu ei luba, pigem vastupidi.
Alustada tuleb küllaltki kaugelt, sest Kaukaasia kaart on aastatuhandeid näinud välja hoopis teistsugune kui täna. Armeenlased, kes on lausa hullumiseni uhked oma riigi pika ajaloo üle, peavad tänaseks kibedusega tõdema, et kunagisest nn Suur-Armeeniast on tänapäevaks järel vaid pisike tükk Ida-Armeeniat, selline sõrmeküüne suurune junn järvega (Sevan). Aserid, konflikti teine pool, on praegu ajaloos võitjad ja tunduvalt lühema minevikuga.
Õunajunni suurune Armeenia
Armeenia mägismaal asusid 12.–6. sajandil eKr Nairi ja Urartu riigid. Kunagi laiusid Armeenia riigid hiiglaslikul alal Kaspia merest Vahemereni, tänaseks on Armeenia Eestistki väiksem, lausa kolmandiku võrra. Kuningas Tiridates III (238–314) kuulutas kristluse 301. aastal riigiusuks. Sellega sai Armeeniast maailma esimene kristlik riik, 36 aastat enne Constantinus Suure ristimist.
Kujutage ette, et Eesti on jagatud ära naaberriikide poolt ning meie vabariik asub tänasel Eesti poolele jäänud Setomaa territooriumil (463 ruutkilomeetrit) pealinnaga Värskas.
Suurema osa XX sajandi alguse suurest Armeeniast hammustas ära Türgi. Isegi armeenlaste püha mägi Ararat, mis kaunistab nende vappi, asub Türgi territooriumil. Armeenlased põgenesid või tapeti jubedas veresaunas 1915. aasta genotsiidi ajal, erinevate hinnangute alusel lõid türklased maha umbes miljon armeenlast. Maailmas elavast umbes 12 miljonist armeenlasest asub emamaal vaid umbes 3 miljonit.
Kuidas aru saada, kui suure osa maast on Armeenia kaotanud? Kasutan tavaliselt väheke meelevaldset võrdlust, aga see piltlikustab kenasti olukorda. Kujutage ette, et Eesti on ära jagatud soomlaste, rootslaste, venelaste ja lätlaste poolt, sõnaga naaberriikide poolt, ning meie vabariik asub tänasel Eesti poolele jäänud Setomaa territooriumil (463 ruutkilomeetrit) pealinnaga Värskas. Kõik ülejäänu kuulub teistele.