Juku-Kalle Raid teeb ülevaate, milliste massimõrtsukate ja «Nõukogude kangelaste» tänavad on Eestis siiani alles. Tegelikult täiesti haige lugu, kui saamatult toimub ajaloo verisest pärandist vabanemine.
Ma ausalt ei mäleta enam, kuna enamus kommarite-nimelisi tänavaid Eestis ära vahetati, nimed kas ennistati või uued ja normaalsed pandi. See hakkas peale igal juhul enne, kui Eesti taasiseseisvus. Oleks täiesti mõeldamatu, kui me patseeriks mööda veriste kätega kommunistide nimelisi uulitsaid, nagu Kingissepp, Anvelt, Lenin, ja kõik need teised oma aja kangelased.
Täiesti loll olukord
Mis kurat juhtus aga sellega, et mingil hetkel sai jaks otsa ning Ida-Virus jäeti Eestit hävitada proovinud seltsimeeste järgi kutsutud uulitsad alles ning võttis terve igaviku, kuni midagi vähegi muutuma hakkas?
Siiani ei ole asjad korras, siiani on näiteks Narvas seitse nimelist teed, mille olemasolu vabas riigis ei tõstata mitte ainult küsimusi, vaid tegelikult peaks nende tänavate praegused nimed olema reaalajas lihtsalt võimatud. Asjale annab vurtsu juurde see, et nimevahetusega pole iialgi keegi proovinudki tegeleda, samas kui mujal elavad eestlased ega ka narvakad ise ei tea enamasti absoluutselt, kes need tüübid üldse olid, kellenimelistel radadel nad igapäevaselt tammuvad. Teeme väikese ekskursiooni.
Eestlased ega ka narvakad ise ei tea enamasti absoluutselt, kes need tüübid üldse olid, kellenimelistel radadel nad igapäevaselt tammuvad.
Kommarite aabits
Lisaks Ancis Daumani ning Albert August Tiimanni tänavale on kohanimeseadusega vastuolus veel viis ehk kokku seitse Narva linnas asuva tänava nime: Aleksei Juhhanovi tänav, Arsenti Bastrakovi tänav, Igor Grafovi tänav, Mihhail Gorbatši tänav ja 26. juuli tänav. Mitte ükski neist ei ole Eesti mõistes tähelepanuväärne taat, kõik on tegelenud Eesti okupeerimisega ning numbrinimega tänav – 26. juuli oma – tähistab päeva, mil punaarmee Narva okupeeris või siis – nagu paljude tänaseni nõukogude mallis mõtlejate jaoks – «vabastas».