Igal asjal on kaks otsa ning alljärgnev on tagasi vaatamise lugu. Juku-Kalle Raid kirjeldab, kuidas muutus Mihhail Stalnuhhini ego alates 1990ndatest, mil ta nägi tõsist vaeva, et venelastest iseõppijatele eesti keel selgeks teha. Õigustama Stalnuhhinit ei hakka, küll aga tutvume hetkeks tavalise egomehaanikaga. Stalnuhhini eesti keele õpikud on siiani vaieldamatult head. Mis juhtus, et mees Eestile selja pööras?
Mihhail Stalnuhhin sündis 1961. aastal Tartus, seda saab teada iga inimene, kes korraks wiki viitsib avada. Mis on seda vahvam, et Tartust on pärit ka tänane Narva linnapea Katri Raik, kelle paat on Mihhaili omast sootuks teistsugune. Edasi on aga kõik palju keerulisem.
Täiesti normaalne algus
Algatuseks mainigem kindlasti, et just Mihhail Stalnuhhin oli see, kes 1994. aastal, mil «Mart Laari aeg» oli veel värske nagu neoonroheline muru, kirjutas kolmeosalise õpiku venelastele, mis õpetas veneumbkeelset Ida-Virumaa elanikku eesti keelt rääkima ja sellest aru saama. Siiani tundub, et selles vallas ei ole teda pedagoogiliselt keegi teine ületanud.
Raamatuid on tal veelgi, märkimisväärseid sealjuures, ent sellest pisut allpool. Ometi on Mihhail ise poolt vahetanud või – pettunud sootsiumis, kuhu ta venelasi-eestlasi kunagi lõimida üritas. Ja see pole mingi nali. Ta on pettunud ning ajab soga Eesti valitsusest kui «fašistidest», aga üritas kunagi hoopis teist asja.
Ärapööramise algus
Stalnuhhini tänasele inele Eesti valitsusest kui fašistide bandest on pehmelt öeldes raske ühtegi õigustust või isegi mõistuspärast selgitust leida. Punavene tahvlite, puuslike ning märkide kaitsmisel võiks olla ehk mingigi loogiline alus, kui Eestis vedeleks ümberringi samaväärsetes sadades või isegi tuhande ligi Natsi-Saksamaa monumente, kuhu koguneksid kümned tuhanded natsid palverännakutele. Sellist asja aga muidugi meil pole, pole kunagi olnudki.