TÄISLASTUD INIMENE: Olavi Ruitlane räägib oma targast vanaisast, kellelt võivad kõik tähtsaimat elutõde õppida. Ja see on: hirm selle ees, et sind täis kustakse.
Mu vanaisa ei olnud selline mees, kes lapselapse põlvele võtaks ja teda kiigutaks, tal olid jalad halva verevarustuse tõttu haiged, need külmetasid tal ka suvel soojade ilmadega, sellepärast kandiski ta aastaringselt viltsaapaid. Ta ei olnud ka selline piitsa ja prääniku mees, ajad olid rasked, Brežnevil oli juba esimene insult suunurgas ja präänikut polnud veel tükk aega kusagilt võtta, seega pidi meil puhtalt piits asjad ära ajama.
*
Eks seda sai söögi alla ja peale. Kui päevikus kaks või märkus oli, tuli piitsaga arvestada, kui kojutulemisega hilja peale jäin, sain ikka piitsa tunda, kui korralikult ei käitunud, sai ikka paar sahmakat. Tolle aja lapsed piitsa ei kartnud, see oli nagu pereliige, kolmas lapsevanem, surusid hambad risti ja viie minuti pärast oli piits unustatud. Juhtus, et ma olin piitsa ära peitnud, vanaisal oli skleroos ja ta ei mäletanud hästi, kuhu ta piitsa oli pannud, ja siis oli hea vaadata, kuidas vanaisa piitsa otsib ja kui ta selle lõpuks leidis, oli tal juba täiesti meelest läinud, milleks tal seda vaja oli.
*
Ükskord vanaema rääkis, ma ise mäletan poolselgelt, et olin öösel unesegaselt üles tõusnud ja vetsu tahtnud minna, uksed olid miskipärast segamini läinud ja nii olin ma vanaisa voodi juurde jõudnud, poolkinnisilmi noku pükstest välja otsinud ja valmistunud vanaisa peale oma põit tühjaks laskma.