Käes ta on! Kui veel mõni aeg tagasi ei söandanud Vladimir Putin legendaarsemaid rokkmuusikuid, kes tema vastu üles astusid, puudutada, siis see aeg on möödas. Üksteise järel näidati koht kätte DDT liidrile Juri Sevtšukile ning nüüd ka Mašina Vremeni liidrile Andrei Makarevitšile. Juku-Kalle Raid räägib mõlemast olulisest tegelasest. Vaata ka videot saatest «Reporter».
Venemaa justiitsministeerium tunnistas legendaarse rokkansambli Mašina Vremeni juhi Andrei Makarevitši välisagendiks, põhjuseks Makarevitši pikk vastuseis Ukraina ründamisele, juba alates Krimmi okupeerimisest 2014. Makarevitši nimi kõrvuti mitmete ajakirjanike, analüütikute ja aktivistidega ilmus välisagentide nimekirja reedel pärast selle uuendamist 2. septembril. «Välisagent» aga tähendab seda, et oled reetur, ning märgib teatud määral sinu lindpriiuse algust. Kui Venemaal diktaator sind reeturiks kuulutab, pole see kuigi lõbus.
Putin laiendab haaret
Ilmselgelt on tegu diskursuse muutmisega Putini administratsiooni poolt, kuna seni Makarevitši-taolist vankumatut legendi, kes on Venemaal mitmeid aastakümneid suurstaadionite kaupa kontserte andnud, ei puudutatud. Otsa tegi Putin lahti aga juba kuuke varem, kui trahvis DDT juhtfiguuri Juri Sevtšuki Baškorostani pealinnas Ufaas antud kontserdil peetud sõja- ja Putini-vastase kõne eest. Selles kõnes soovitas Sevtšuk otsesõnu venelastel «mitte suudelda presidendi perset», samuti kritiseeris teravalt Ukraina ründamist ja võõral maal jõhkrutsemist.
Putin trahvis ka Juri Sevtšuki sõja- ja Putini-vastase kõne eest. Selles kõnes soovitas Sevtšuk otsesõnu venelastel «mitte suudelda presidendi perset».
Makarevitši välisagendiks kuulutamine näitab seda, et mingid endised vaikivad piirid Venemaal enam ei kehti ning et vaieldamatult võib vanglakaristus ähvardada ka sealseid rokkmuusika-ikoone. Siiani neid eriti puutuda ei julgetud, tundub aga, et üks epohh sai just läbi.
Välisagent Makarevitš ja Eesti
Vaatame korraks, kes on Makarevitš ja miks ta Venemaal senini nii suurt rolli on mänginud. Makarevitš asutas Mašina Vremeni 1969. aastal, kui algul lauldi ingliskeelset rokki, siis üsna kohe hakati mängima originaalmuusikat originaalsõnadele ning sealt tekkis algul põrandaalune, aga pärast juba üleliiduline tähelend. Bändi lugu «Povorot» näiteks hääletati venelaste poolt nelja parima loo sekka kogu Vene rokkmuusika ajaloos.