R, 9.12.2022

23 tundi ööpäevas voodis lamav ameeriklanna: olen gravitatsiooni suhtes allergiline

Getter Trumsi
, Tegevtoimetaja
23 tundi ööpäevas voodis lamav ameeriklanna: olen gravitatsiooni suhtes allergiline
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Lyndsi Johnson ütleb, et ta on justkui gravitatsiooni suhtes allergiline.
Lyndsi Johnson ütleb, et ta on justkui gravitatsiooni suhtes allergiline. Foto: Courtesy Lyndsi Johnson / SWNS/Scanpix

Ameeriklanna Lyndsi Johnson veedab ööpäevas 23 tundi voodis, sest ta ei saa kauem kui kolm minutit püsti seista. Põhjuseks on posturaalne ortostaatiline tahhükardia sündroom (POTS) ja Johnson ise ütleb, et ta on justkui gravitatsiooni suhtes allergiline.

28-aastase Lyndsi Johnsoni esimesed POTSi sümptomid hakkasid tekkima 2015. aastal, kui ta töötas mereväes lennukimehaanikuna, vahendab New York Times. Tal olid karmid selja- ning kõhuvalud, peagi hakkas ta regulaarselt minestama. Halvimal juhul kuni kümme korda päevas.

«See oli väga hirmus,» meenutas Johnson ja avaldas, et esmalt seostasid arstid tema sümptomeid ärevusega. «Ma minestasin igal pool. Olin toidupoes ning pidin järsku maha istuma, sest hakkasin minestama. Arvan, et olen isegi oma koera haukumise peale minestanud.»

2018. aasta mais vabastati Johnson tervislikel põhjustel sõjaväest, kuid noore naise sümptomid läksid aina hullemaks. Selle aasta alguseks ei suutnud ta enam süüa, sest tal tekkis okserefleks.

«Ma oksendasin nii palju, et mu süda jättis lööke vahele ja ma sattusin haiglasse,» kirjeldas endine mehaanik.

Lõpuks, seitse aastat pärast esimeste sümptomite teket, leidis kardioloog, et Johnsonil võib olla POTS. Talle tehti vastavad testid ning veebruaris sai noor ameeriklanna ametliku diagnoosi.

Johnson ootas õiget diagnoosi pea seitse aastat.
Johnson ootas õiget diagnoosi pea seitse aastat. Foto: Courtesy Lyndsi Johnson / SWNS/Scanpix

«Ma olen gravitatsiooni suhtes allergiline, see tundub hullumeelne, aga see on tõsi,» kirjeldas Johnson enda haigust, mille korral inimese südametegevus kiireneb oluliselt pärast pikaliasendist püstitõusmist.

«Ma ei saa kauem kui kolm minutit püsti seista ilma, et mul hakkaks pea ringi käima, süda läheks pahaks või ma minestan. Tunnen ennast palju paremini, kui ma laman. Olen terve päeva voodis,» nentis Johnson, kes veedab enda sõnul ööpäevast 23 tundi voodis.

POTSil puudub ravi, kuid seda saab kontrolli all hoida ning rohtude abil vähendada minestamist ja iiveldamist. Vaatamata sellele ei saa Johnson elada tavapärast elu ning sõltub palju oma abikaasast, kes on tema hooldaja.

«See on väga kurnav,» ütles Johnson. «Ma ei saa teha majapidamistöid ja abikaasa peab mulle süüa tegema, koristama ning aitama mind duši all pesta. Ma olen nädalate kaupa hambad pesemata jätnud, sest see tekitab mulle lihtsalt kohutava tunde.»

Pärast ametliku diagnoosi saamist tundis Johnson, et talt tõmmati justkui vaip alt. Samas on Johnson seadnud endale eesmärgi leida uus töökoht, selline, mida ta saab teha kodus ja lamades. «Ma pean selle uue eluga harjuma. Ma ei saa teha paljusid asju, mida varem, kuid ma olen sellega leppinud ja olen tänulik selle eest, mis mul olemas on.»

Märksõnad
Tagasi üles