N, 2.02.2023

VIDEO ⟩ «Minu põlvkond teadis, et kommunism on surnud, kui nägime Gorbatšovi Pizza Huti reklaamis»

Inna-Katrin Hein
«Minu põlvkond teadis, et kommunism on surnud, kui nägime Gorbatšovi Pizza Huti reklaamis»
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov osales 1997 Pizza Huti reklaamis
Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov osales 1997 Pizza Huti reklaamis Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov suri 30. augustil Moskvas Kremli haiglas 91-aastasena.

Sellega seoses hakati sotsiaalmeedias meenutama, et Gorbatšov osales 1997. aastal Pizza Huti reklaamis. Seda näidati kogu maailmas, välja arvatud Venemaal, kus ta oli pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist väga ebapopulaarne, teatab newsweek.com.

Pizza Huti reklaami tõi taas pinnale USA kirjanik ja sotsiaalteadlane Justin Hendrix, kes postitas selle Twitterisse.

Reklaamis on näha Moskva Punast väljakut ja Pizza Huti restorani, kuhu Gorbatšov koos lapsega siseneb, ja seal sööjad märkavad, et saabus endine liider.

Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov osales 1997 Pizza Huti reklaamis
Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov osales 1997 Pizza Huti reklaamis Foto: Kuvatõmmis/Youtube

Kaks einestajat vaidlevad selle üle, kas Gorbatšovi ametiajal läks Nõukogude Liidul hästi või mitte. Üks väidab, et ta andis neile võimaluse ja vabaduse, teine aga ütleb, et andis neile majandusliku segaduse ja poliitilise ebastabiilsuse.

Veel üks sööja katkestab jutu, öeldes: «Tema tõttu on meil palju asju – näiteks Pizza Hut.» Mitu sööjat leiab siis, et Gorabatšov oli suurepärane liider ja inimene ning nad hüüavad «Au Gorbatšovile».

Gorbatšovi poliitika aitas avada ukse lääne restoranide, näiteks Pizza Huti, avamisele Venemaal. Esimene Pizza Hut avati Moskvas 1990. aastal. Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse on Pizza Hut aga ühinenud paljude teiste lääne ettevõtetega, kes peatasid riigis tegevuse.

Nõukogude Liidu viimase juhi lähedane sõber ütles juulis, et Gorbatšovi sõnul hävitas Venemaa sissetung Ukrainasse ta elutöö.

«Minu põlvkond teadis, et kommunism on surnud, kui nägime Gorbatšovi Pizza Huti reklaamis.»

Gorbatšov juhtis Nõukogude Liitu Nõukogude Kommunistliku Partei peasekretärina märtsist 1985 kuni augustini 1991 ja oli selle riigi ainus president märtsist 1990 kuni detsembrini 1991.

Lisaks poliitilistele ja majanduslikele reformidele parandas Gorbatšov diplomaatilisi suhteid läänega. Ta aitas lõpetada külma sõda, aastakümneid kestnud pingeperioodi Nõukogude Liidu ja lääne vahel.

Lisaks Justin Hendrixile meenus veel paljudele Pizza Huti reklaam, mis on märk reklaami püsivast mõjust lääne tarbijatele, ehkki see on vaid meelelahutuslik osa Gorbatšovi pärandist.

«Minu põlvkond teadis, et kommunism on surnud, kui nägime Gorbatšovi Pizza Huti reklaamis. Viimased aastakümned pidid olema Gorbatšovi jaoks kohutavalt üksildased ja kummalised,» säutsus poliitikakommentaator Sunanda Vašišt.

«Pizza Huti reklaam toob esile, kuidas üks venelaste põlvkond süüdistas Gorbatšovi oma riigi ebastabiilsuses, teine ​​aga ülistas teda uute vabaduste ja võimaluste pärast,» kirjutas ajakirjanik Rezaul Hasan Laskar.

Märksõnad
Tagasi üles