N, 30.11.2023

KISUB KUUMEMAKS ⟩ Reedel oli oodata selle suve rekordkuumust. Sünoptik Kairo Kiitsak: see pole tavapärane

Merilyn Närep
, Päevatoimetaja
Facebook
Comments
Reedeks on oodata 34 soojakraadi.
Reedeks on oodata 34 soojakraadi. Foto: shutterstock.com

Reedel lubas ilmaennustussüsteem MEPS Eestile üle 30 soojakraadi. Kõige kuumem oli Harjumaal, kus prognoosi kohaselt oli oodata lausa 34 kraadi sooja.

Kuumalaine on tagasi veel suurema hooga kui varem. Lähipäevil püsib Venemaa kohal kõrgrõhuala ja selle serva mööda jätkub troopiliselt sooja õhumassi kandumine Läänemere äärde, vahendab riiklik ilmateenistus.

Reedel, 19. augustil on kõrgrõhkkond jõulisem, taevas selgem ja ilm sajuta. Puhub mõõdukas idakaare tuul. Öösel jahtub õhk veidi alla 20 plusskraadi, päeval kerkib kuumus 28–33 kraadini. Ilmaennustussüsteemi MEPS kohaselt võib temperatuur tõusta ka 34 kraadini. 

Sünoptik Kairo Kiitsak märgib Twitteris, et selline kuumus nii hilja augustis ei ole Eestis tavapärane.

30 aastat tagasi registreeriti Eesti kuumarekord. 1992. aasta augustis valitses südasuvine soojus. Õhutemperatuur kerkis 11. augustil kõikjal Mandri-Eestis 30 kraadi piirile, vaid saartel jäi see alla 30 kraadi. Võru jaam registreeris kell 15.00 kohaliku aja järgi uueks Eesti kuumarekordiks 35,6 kraadi.

Enam kui 35-kraadist kuumust on mõõdetud veel viiel korral. Esimest korda juba kaugel 1869. aastal Tartus, kui termomeeter näitas 2. augustil 35,2 kraadi. Kehtiva kuumarekordiga samal päeval (11. august 1992) mõõdeti Tartus maksimaalseks õhutemperatuuriks 35,1 kraadi. Napilt kaks aastat hiljem, 30. juulil 1994, mõõdeti Võrus 35,2 kraadi ning 9. juulil 2006 35,1 kraadi.

Kuumarekordi kordamisele või lausa löömisele oldi üsna lähedal 7. augustil 2010. aastal kui Narva-Jõesuus registreeriti maksimaalseks õhutemperatuuriks 35,4 kraadi.

Soovitused päästeametilt:

Palava ilmaga tuleb meeles pidada ohutust, unustada ei tohi ka lähedasi ja lemmikloomi.

Selleks, et kuumus liiga ei teeks, tasub kanda heledaid riideid ja peakatet. Keskpäeval, mil ilm on kõige kuumem, tasub püsida varjus. Suletuna tasub hoida ka eluruumide aknad, sest väljas olev õhk on palavam kui tuba. Palavaga tasub juua rohkesti vett, sest keha vedelikukadu on suurem kui tavaliselt.

Lisaks iseenda ohutusele tuleb silmas pidada lähedasi. Kindlasti tasub hoolitseda selle eest, et eakad lähedased ei sattuks palavaga hätta. Unustada ei tohi ka lemmikloomi. Kui olete autoga liiklemas, siis pidage meeles, et päikese käes seisva auto temperatuur tõuseb loetud minutitega. Seetõttu ei tohi suletud akendega autosse jätta ei lapsi ega lemmikloomi.

Kuna viimastel nädalatel on ilm pakkunud rohkesti soojakraade, kuid väga vähe sademeid, on loodus tuleohtlik. Seetõttu tuleb ilusat ilma nautides järgida kõiki tuleohutusreegleid, sest praegustes oludes piisab tulekahju puhkemiseks vähesest. Vähimagi kahtluse puhul tasub tuletegemine jätta aega, kui tuleohu tase on madalam.

Ohutust tuleb meeles pidada ka suviseid veemõnusid nautides. Suplema tasub minna juba eelnevatest aastatest tuttavasse kohta. Kindlasti tasub ujuma minna koos sõbra või lähedasega, et vajadusel oleks abi lähedal. Kõige kindlam on ujuda kalda lähedal nii, et jalad põhja ulatuksid. Iseäranis tähelepanelikult tuleb rannas jälgida lapsi, sest nende ohutunnetus on sageli nõrgem kui täiskasvanutel. Seetõttu tuleb lastele juba aegsasti selgitada veega kaasnevaid ohte. Unustada ei tohi tõsiasja, et alkohol ja vesi ei käi kokku – suplejale võib saatuslikuks saada isegi väike kogus lahjat alkoholi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles