N, 8.12.2022

Saudi Araabia saatis Twitterit kasutanud naise 34 aastaks trellide taha

Inna-Katrin Hein
Saudi Araabia saatis Twitterit kasutanud naise 34 aastaks trellide taha
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Suhtlusvõrgustiku Twitter logo
Suhtlusvõrgustiku Twitter logo Foto: Credit Image: © Onur Dogman/SOPA Images via ZUMA Press Wire/Scanpix

Saudi Araabia päritolu naine õppis Suurbritannia Leedsi ülikoolis doktorantuuris, kuid käis kodumaal puhkamas. Seal võeti ta kinni ja anti kohtu alla, kuna tal on suhtlusvõrgustiku Twitter konto.

34-aastane Salma al-Shehab postitas Twitterisse kirjutisi Saudi Araabia naiste õiguste kaitseks, jagas dissidentide seisukohti ja nõudis vangistatud naisaktivistide vabastamist, teatab dailymail.co.uk.

Saudi võimud süüdistasid al-Shehabi selles, et ta võib oma sõnumitega avalikke rahutusi põhjustada ning destabiliseerida tsiviil- ja riiklikku julgeolekut.

Algul määras Saudi Araabia kohus kahe lapse emale kuue aasta pikkuse vangistuse, kuid terrorismikohus pikendas vangistusaega 34 aastani.

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman ei tee midagi, pigem takistab seda, et ta riigi naistel oleks õigusi.

Kohus viitas karistuse määramisel al-Shehabi tegevusele sotsiaalmeedias, kus ta säutsus naiste õiguste toetamiseks Saudi Araabias. Samuti väljendas ta solidaarsust vangistatud naisõiguslastega, nagu Loujain al-Hathloul, ning nõudis nende vabastamist.

Al-Shehab peeti kinni pärast seda, kui ta jagas al-Hathlouli õe Lina säutsu: «Vabadus Loujain al-Hathloulile. Vabadus kõigile meelsusvangidele. Teie vabadus on minu esimene soov selleks uueks aastaks – head uut aastat.»

Moslemitel algas uus aasta 30. juulil.

«Saudi Araabia on kiidelnud, et nad parandavad naiste õigusi ja viivad läbi õigusreformi, kuid see õõvastav karistusotsus näitab, et olukord läheb ainult hullemaks.»

Leedsi ülikooli doktorant jagas ka paguluses elavate Saudi dissidentidest aktivistide postitusi.

Al-Shehab võeti kinni juba 2021. aasta jaanuaris, kui ta oli Saudi Araabias puhkusel. See leidis aset mõni päev enne seda, kui ta kavatses naasta Ühendkuningriiki, kus ta oli Leedsi ülikooli doktorant. Ta ootas kohut kuni selle aasta 15. augustini, olles kogu aeg trellide taga.

Arvatakse, et al-Shehabi religioosne identiteet šiiidist moslemina mängis ta kinnipidamises ja karistuse määramises rolli.

USA-s asuva inimõigusorganisatsiooni esindaja Bethany al-Haidari ütles: «Saudi Araabia on kiidelnud, et nad parandavad naiste õigusi ja viivad läbi õigusreformi, kuid see õõvastav karistusotsus näitab, et olukord läheb ainult hullemaks.»

Ta lisas, et Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman ei tee midagi, pigem takistab seda, et ta riigi naistel oleks õigusi.

Al-Haidari andmetel on al-Shehabile määratud 34 aasta pikkune vangistus pikim teadaolev karistus, mis on Saudi Araabia naisõiguslasele antud.

Al-Hathloul vabastati vanglast vaid nädalaid pärast al-Shehabi kinnipidamist, kuid teda hoitakse endiselt ebaseaduslikult Saudi Araabias reisikeelu all. Al-Shehab oli nõudnud al-Hathlouli vanglast vabastamist.

Al-Haidari lisas: «On irooniline, et kuigi Loujaini al-Hathlouli vabastamist tähistati, saadeti Salma a-Shehab trellide taha põhjusel, et ta nõudis just al-Hathlouli vabastamist. See Saudi Araabia võimude kinnivõtmismuster tagab, et naisaktivistid ei saaks oma raskelt saavutatud võitu tähistada ega sellega tuntuks saada.»

Twitter on suhtlusvõrgustik ja mikroblogimise lehekülg.

Twitter võimaldab kasutajatel edastada lühisõnumeid, mida kutsutakse säutsudeks (inglise keeles tweet). Säutsude pikkus oli algul kuni 140 tähemärki, kuid 2017. aasta novembris tõsteti piir 270 tähemärgini. Säutsud ilmuvad autori veebipäevikusse infovoona. Säutsude voog võib olla avalik ning selle avalikkust saab piirata näiteks nii, et vaid sõprade nimekirjas olevad inimesed seda näeksid. Kasutajad saavad üksteist ka jälgida.

Märksõnad
Tagasi üles