Ulatuslik tuumasõda selliste suurriikide nagu Venemaa ja USA vahel tooks seevastu uurijate hinnangul kaasa maailma toiduainete tootmise vähenemise umbes 3–4 aastaga 90 protsenti.
Kahe aasta jooksul sureks toidupuuduse tõttu 75 protsenti maailma rahvastikust.
Teadlaste sõnul on maailmas ka üks erand. Nende analüüsitud stsenaariumi kohaselt suureneks või kahaneks täiemahulise tuumasõja korral vaid vähe ühe riigi, Austraalia toidutootmine.
Uuring ei võta arvesse muid ülemaailmse toiduga varustamise aspekte, mida tuumasõda võiks mõjutada, sealhulgas kütuse ja väetiste kättesaadavust.
Selline sõda mõjutaks tõenäoliselt ka toiduainete tootmise infrastruktuuri, suurendades ultraviolettkiirgust, mis võib omakorda mõjutada toidutootmist ja viia ka radioaktiivse saastumiseni.
Uuringu stsenaariumis kirjeldatakse halvimat võimalikku tulemust, põhimõtteliselt meie planeedi lõppu, kui kõik tuumarelvad käiku lastakse.
Teadlaste sõnul rõhutavad nende katastroofimudelid rahvusvahelise koostöö tähtsust tuumasõja vältimiseks.
«Meie uuring ütleb üht: peame tuumasõja ära hoidma, sest vaid nii päästame planeedi ja inimesed ei sure massiliselt,» sõnas üks uuringu autoreid Alan Roebuck.
Uuringut kommenteeris Briti meediale Suurbritannia kaitseväe keemia-, bioloogilise, radioaktiivse ja tuumarügemendi endine juht Hamish de Bretton-Gordon, kelle arvates tuli selline uuring õigel ajal, kuna tuumasõja oht on maailmas kasvanud.
Ta rõhutas, et uuringu stsenaariumis kirjeldatakse halvimat võimalikku tulemust, põhimõtteliselt meie planeedi lõppu, kui kõik tuumarelvad käiku lastakse. Ta peab tuumasõda siiski ebatõenäoliseks.
«Praeguses maailmas saab pidada peamiseks ohuks õnnetust Ukraina Zaporižžja tuumajaamas või petturlikku Vene komandöri, kes kasutab taktikalist tuumarelva,» selgitas de Bretton-Gordon.
«Stsenaariumi kohaselt võib Venemaal ja Euroopas olla palju radioaktiivset saastet, kuid see ei tooks veel kaasa uuringus kirjeldatud äärmuslikku kliimat ja vilja hävimist,» jätkas britt.
Ta ütles, et lääne luureagentuurid teevad kiiresti kindlaks taktikaliste tuumarelvade liikumise, kuna neid tuleb transportida suurtel veoautodel.
De Brett-Gordon lisas, et uuring ja Ukraina tuumajaamadega toimuv on karm meeldetuletus, et tuumarelvad ja -õnnetused võivad inimkonna eluviisi jäädavalt muuta ja ellujäämisvõimalust kahandada.