R, 9.12.2022

Äriklassi piletid ostnud pere pettunult: me ei maksa ju vaid võileiva saamise eest pea poole kõrgemat hinda

Triin Roos
, Ajakirjanik
Äriklassi piletid ostnud pere pettunult: me ei maksa ju vaid võileiva saamise eest pea poole kõrgemat hinda
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Scandinavian Airlinesi (SAS) lennuk. Foto on illustreeriv.
Scandinavian Airlinesi (SAS) lennuk. Foto on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Noor pere otsustas osta äriklassi piletid, et mugavamalt beebiga reisida. Suur oli nende pettumus, kui selgus, et SASil polegi tavamõistes äriklassi. «Istusime tavalises turistiklassis. Miks siis üldse rohkem maksime?» küsib Katariina, kes oli koos imikuga surutud mitme inimese vahele istuma. Lennufirma soovitab ühendust võtta SASi klienditeenindusega, et välja selgitada, mis valesti läks.

«Otsustasime äriklassis sõita, kuna arvasime, et neljakuuse beebiga on äriklassis mugavam reisida. Oleks saanud valida ka ühe vahemaandumisega lennu, kuid võtsime kallima SASi pakkumise, mis tähendas, et pidime sõitma kokku kolme lennukiga,» rääkis Katariina Elu24-le. «Mõtlesime, et kui sõidame äriklassis, siis on see igal juhul mugavam kui sõita tavaklassis,» lootis naine. Äriklassi piletid olid 900 eurot kallimad. Halb üllatus oli aga see, et äriklassi piletid ostnud perel tuli istuda tavalises turistiklassis.

«Kohapeal öeldi, et meil ei olegi äriklassi.»

«Ühes lennukis suruti meid kahe reisija vahele. Ühel hakkas halb ning siis ta lubas minu aknakohale. Olin surutud kahe inimese vahele imikuga ja pidin seal last toitma. Väga ebamugav oli,» rääkis naine, kes ostis kallimad piletid just selle mõttega, et oleks rohkem ruumi ja privaatsust. Katariina tõi välja ka asjaolu, et lennukis oli palju USA turiste, kes omavahel arutasid, et tegemist ei ole ju äriklassiga. «Pettunuid oli teisigi. Kuulsin, kuidas nad rääkisid, et see on ju absurd ja pettus, et äriklassi nime all müüakse tavaklassi pileteid.»

Lennuk. Foto on illustreeriv.
Lennuk. Foto on illustreeriv. Foto: Caro / Sorge, Scanpix

Ainsaks boonuseks oli tomatisai

«Snäkki pakuti ainult, tomatisaia. Kuid me ei maksa ju vaid võileiva saamise eest pea poole kõrgemat hinda. Saiake pole väärtus, mida lähed äriklassist otsima,» nentis naine, kes on varem reisinud Lufthansa ja Swiss Air Linesi lennufirmade äriklassis. Katariina räägib, et tavaliselt on äriklassis reisides nii, et saad esimesena lennukisse ega pea järjekorras seisma. «Äriklassi reisijatele on tavaliselt eraldi check in'i rida ning seega saab kiiremini check in'i lauast läbi. Samuti on istekohtade juures rohkem ruumi. Maksangi pileti eest lisa, et saada rohkem mugavusi. Kuid antud juhul SASiga lennates me neid mugavusi ei saanud,» avaldas naine. «SASis eraldi check in'i rida ei olnud äriklassi reisijatele. Läksime beebiga järjekorra lõppu ja ootasime. Tahtsime lennujaamas lounge'i minna, kuid seal öeldi ukse peal, et SASiga me koostööd ei tee. Ei saanudki sisse. Esimesena lennukisse ka ei saanud ja iga kolme lennu peal niimoodi.» 

Katariina mees ostis piletid veebikeskkonnast edreams.net. «Lõpuks juhtus veel see ka, et ma ei saanud oma pagasit kätte. Oleme pettunud. Teenindus jättis ka soovida,» avaldas naine Elu24-le.

Äriklass on igal lennufirmal erinev

SASi pressiesindaja Alexandra Lindgren Kaoukji ütles, et tal on raske seda juhtumit kommenteerida, kuna ta ei tea lennu täpsemaid asjaolusid. «Kurb, kui on juhtunud eksitus ning reisijad on pettunud,» ütles Kaoukji. Samuti juhtis ta tähelepanu sellele, et eri lennufirmade äriklassid ongi erinevad ning ühe lennufirma äriklassi ei peaks võrdlema teise firma omaga. Pressiesindaja soovitas teha lennufirma kodulehel kaebuse. «Meie klienditeenindusele tuleks edastada lennu täpsed andmed. Siis nad saavad vaadata, milles probleem oli,» ütles SASi esindaja.       

Tarbijakaitse soovitus 

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti kommunikatsioonispetsialist Aap Andreas Rebas soovitab tarbijal üle vaadata lennuvedaja SAS veotingimused, et teha kindlaks, milliseid eeliseid äriklassi pilet peab sisaldama. «Selle põhjal saab tarbija esitada lennuvedajale oma nõude (st millest ta ilma jäi). Kui lennuvedaja ei vasta tarbija kaebusele või ei leita mõlemaid osapooli rahuldavat kokkulepet, saab tarbija pöörduda TTJA ELi tarbija nõustamiskeskuse poole,» ütles Rebas. 

Märksõnad
Tagasi üles