R, 9.12.2022

Kogu elu Eestis elanud Vene passiga naine: mind ei lubatud Ironmani võistlusele, sest olen venelane

Ironman kommenteeris olukorda
Chrislin Metsanurm
, Elu24 suvereporter
Kogu elu Eestis elanud Vene passiga naine: mind ei lubatud Ironmani võistlusele, sest olen venelane
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 6
Ironman Tallinn
Ironman Tallinn Foto: Herman-Erik Isop/Postimees/Scanpix Baltics

Ironman on osa südasuvisest triatlonifestivalist pealinnas, kuid Facebookis sai võistlus palju vastukaja: «Mind ei lubata Ironman Eesti võistlusele, sest olen venelane,» kirjutas Jevgenija oma postituses. Elu24 uuris naiselt, kas võistluseks valmistumine on nüüd olnud asjata vaev. 

3. augustil sai Jevgenija teate, et tema osalemine võistlusel on saanud kinnitust ja ees on ootamas esmakordselt täispikk Ironman. «Start Ironmanil ei ole mul esimene kord, eelnevalt olen läbi teinud pooldistantse ning olen neli aastat osalenud Eesti karikavõistlustel,» sõnas naine, kes suhtleb puhalt eesti keeles, Elu24-le. 

Naise sõnutsi osaleb sel aastal Ironmani triatlonil vähemal kakssada inimest, kellel on olemas Eesti isikukood, kuid kes omavad siiski Vene passi.

5. augusti hommikul aga teatati talle, et tema osalemine võistlusel on tühistatud, kuna ta omab Vene passi ja kodakondsust. «Hakkasin koheselt tegema sotsiaalmeediasse postitusi selle kohta, sest algselt meid ju lubati võistlema,» rääkis ta kurbusega. Naise ainus soov on osaleda kodumaistel võistlustel ja teha seda Eesti riigi lipu alt. 

«Olen sündinud ja kasvanud Eestis, ma pole kunagi Venemaal elanud ega kuidagi sellega seotud olnud. Mul on lihtsalt Vene pass, mis oli minu vanemate otsus, kui ma sündisin,» sõnas Jevgenija.  

Peale Facebooki postitust sai teema palju tähelepanu ning juba pärastlõunal teatati Jevgenijale, et tema osalemine Ironmanil on saanud taas võimalikuks. «Ehk nad tahtsid suurema skandaali ära hoida,» lisas ta.

Naise sotsiaalmeediakontodelt on näha, kuidas ta mõistab üheselt hukka Venemaa agressiooni Ukrainas ning lausa toetab sõjapõgenikke Mariupolist. Tänaseks päevaks on naine teinud läbi ka kodakondsuseksamid ning digitaalselt on ta Eesti kodanik, kes kõneleb puhast eesti keelt, kuid Vene passist loobumine võib võtta koguni aasta. 

Ironmani pressiesindaja Triin Preem kommenteeris olukorda, et Ironman lubab starti Eestis alalise elamisloaga elavad Vene kodanikud, keda on registreerunute hulgas umbes kümmekond ning otsus sündis koostöös Tallinna linna ja kultuuriministeeriumiga. 

Korraldajad lisasid, et mõistavad hukka Venemaa sõjategevuse Ukrainas ning et Ironman ei poolda kellegi diskrimineerimist rahvuse põhjal.

Märksõnad
Tagasi üles