R, 9.12.2022

«Muretsesingi, kuhu kolhoosioina sisend täna jääb.» Värske siseministri nõuniku ja turvaettevõtja vahel puhkes Twitteris äge sõnasõda

Annaliisa Köss
, reporter-toimetaja
«Muretsesingi, kuhu kolhoosioina sisend täna jääb.» Värske siseministri nõuniku ja turvaettevõtja vahel puhkes Twitteris äge sõnasõda
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Vootele Päi (vasakul) ja Jaanus Rahumägi.
Vootele Päi (vasakul) ja Jaanus Rahumägi. Foto: Krõõt Tarkmeel / Mihkel Maripuu / Elu24 kollaaž

Elu24 toimetusse saatis vihje tähelepanelik kodanik, kes märkas, et värske siseministri nõunikuna tööle asunud Vootele Päi ei suuda Twitteris sõna võttes ennast krõbedate kommentaaridega tagasi hoida. Sama on aga teinud teisedki avaliku elu tegelased ning puhkenud on lausa sõnasõjad.

3. augustil jagas Twitteri kasutaja Virumaa Teataja artiklit sellest, kuidas Rakvere K-Rauta kaupluses töötav Narvast pärit 35-aastane Leonid Rjabtšikov Vene dessantväelase riietes tööle ilmus, mille peale talle politsei kutsuti ning jaoskonda viidi. 

Ta jätkab sama lõime veel teisegi artikliga, jagades rahvusringhäälingu uudist sellest, kuidas Narvas kogunes sadakond inimest punatanki juurde, kuna kuskilt läksid lahti kuulujutud, justkui hakataks tanki teisaldama. 

Kommentaarides võtab sõna ka värske siseministri Lauri Läänemetsa nõunik, mõned päevad tagasi ametisse asunud Vootele Päi, kes teemapüstitusele oma hinnangu annab: «Olukorra iroonia, et tegelikult mõtleme ja tahame sama, erineb arusaam kasutajateekonnast. Parastamine ja kahjurõõm on eestlaste kvintessents ning suurim nõrkus ühtsustundes, mida hädasti tarvis – see, ekskavaator ja sadakond inimest tanki juures, on kardetavasti alles eelmäng.»

Süütuna näiv kommentaar vallandas aga sõnasõja Päi ja turvaettevõtja Jaanus Rahumäe vahel, kes kirjutab, et «midagi pole veel juhtunudki, aga suhtekorraldajal juba nutuvõru suu ümber».

«Muretsesingi, kuhu kolhoosioina sisend täna jääb. Jutud sellest, kuidas omal ajal Bonnie&Clyde'is mu empsilt üle nädala korvi said, tunduvad üha reaalsemad. Muud mittemeditsiinilist põhjendust su patoloogilisele kinnisideele minuga on keeruline pakkuda,» põrutab Päi vastu.

Rahumägi aga jätkab: «Vaata, pisike, aga aktiivne kloun! Sa oled nüüd vist parteilisel ja tähtsal riigitööl. Unusta oma emme ära, ära tekita endale probleeme juurde, muidu sul ei jää aega selle jaoks, milleks on sind ilmselt ekslikult palgatud.»

Süsteemne netikius

Küsimusele, kas Päil on Rahumäega isiklikumat laadi tüli, kuna vastusesse on kaasatud ka Päi ema, vastab vastne nõunik, et härra Rahumägi on teda läinud kuude jooksul süsteemselt kiusanud. «Võiks isegi öelda, et ta on mind kinnisideega Twitteris jälginud, kommenteerinud ja solvanud. Seega on eellugu juba oluliselt pikem kui minu tööstaaž ministri nõunikuna,» selgitab Päi ja lisab, et kloun on sealjuures ilmselt üks pehmemaid väljendeid, mida Rahumägi tema kohta on kasutanud.

Ta toob lisaks veel paar näidet nagu «mingite lumehelbekeste nutt», «juuksegeel ja lõhnastatud salong» ja «vapper tinasõdur». Päi sõnul on käiku läinud ka muud pisendavad, arrogantsed ja piiripealsed šovinistlikud väljendid.

«Sisuliselt võiks selle kohta öelda netikius, kuid kuna mul isiklik kokkupuude Rahumäega puudub, siis tundub, et tema netiräuskamine pole suunatud kitsalt minu isiku, vaid laiemalt mingi generatsiooni ja mentaliteedi vastu, mida mina tema jaoks sümboliseerin,» arutleb Päi ja pakub, et ehk on tegemist mingite komplekside või ealiste iseärasustega.

Piinlik ja alandav

«Minus tekitab hämmingut maneer stiilis «näitame lumehelbekestele koha kätte» ja «kõik noored on lollid, sinisilmsed ja saamatud». Ma pole solvunud või isegi ärritunud. Minu arust on see naeruväärne, kuidas täiskasvanud mees kinnismõttega veedab ebaproportsionaalselt palju aega Twitteris endast nooremaid või teistsuguste ideede/arusaamadega inimesi labaselt sõimates ja alandades,» ütleb Päi ja lisab, et seejuures alandab Rahumägi ainult iseennast, mitte kedagi teist.

Päi ei salgagi, et tema keelekasutus toodud kontekstis on terav. «Aga nagu ka sõnumitest näha, siis tungis Rahumägi (taas kord) sisulisse vestlusesse isiklike alandustega. Küllap sõna «kolhoosioinas» on ehk tõesti piiripealne ja laetud. Antud väljendi taust on ühes teises diskussioonis, kus Rahumägi käitus endale omase labasusega ning pärisin, kus kolhoosis selliseid inimesi kasvatatakse. Seal oli eelnev kontekst,» täpsustab ta.

Päi märgib, et püüab oma sõnakasutuses olla edaspidi viisakam, kuid lisab, et nagu on markeeritud ka tema Twitteri konto päises, on tegemist tema erakonto ja isiklike seisukohtadega.

«Ma võin täna olla küll ministri nõunik, aga kui keegi arvab, et ta võib käia mind või mingit inimgruppi valimatult mõnitamas ja alandamas, siis ma reageerin sellele. Mul on hea meel, et härra Rahumägi on nõnda vitaalne, kuid ma siiralt soovitaksin tal kaaluda muid väljundeid oma energia rakendamiseks ja ego turgutamiseks, kui mingi vanuselise/soolise/vähemuse vms muu inimgrupi süstemaatiline veebimõnitamine,» ütleb Päi lõpetuseks.

Jaanus Rahumägi ei soostunund Elu24-le teemat kommenteerima. «Mul ei ole midagi öelda. Jälgige mind Twitteris,» ütles Rahumägi ning katkestas kõne.

Sattus sõnelusse ka Simmo Saarega

Lisaks Rahumäele läks Päil sõneluseks ka 2020. aasta lõpus terviseametist skandaaliga lahkunud kommunikatsioonieksperdi Simmo Saarega. Nimelt viitas Päi Lauri Läänemetsa tsitaadile pressikonverentsilt ja et selle väänamine, justkui siseminister valetaks inimestele, on mõnes mõttes samamoodi valeinfo ja provokatsioon. Seejärel aga lisab Päi viitega Saarele, et «aga Simmo Saarel ja teistel pahatahtlikel või muidu saamatutel on jälle pidu muidugi».

Oma arvamust sellest, et Päi on oma sõnadega talusvuspiiri ületanud, avaldas Saar Läänemetsa Twitteri kontot ära märkides ja küsib: «Vabandust, kas seda isikut, kes teie nõunikuna esineb, ei saaks kuhugi algtaseme käitumiskooli suunata?»

Päi ei suuda aga vastust vaka all hoida ning vastab: «Raske oli otsus, sest mul oli üpris täpne ettekujutus, et umbes simmosaarte ja muu lendtsirkusega pean päris teemade kõrvalt tegelema.»

Sõneluse kohta Simmo Saarega vastab Päi, et nad on paljuski lihtsalt erinevatel seisukohtadel. «Oma postituses viitab ta mulle kui korruptandile ja see on aktsepteerimatu,» leiab Päi ja lisab, et tahtis küll ühe «läpakanalja» teha, aga eelistas Twitteris madistamisele siiski uute töökohustustega tegeleda. 

Märksõnad
Tagasi üles