R, 9.12.2022

Prantsuse linnapea tahab hakata Mont Blancile ronijatelt «surmaraha» kasseerima

Inna-Katrin Hein
Prantsuse linnapea tahab hakata Mont Blancile ronijatelt «surmaraha» kasseerima
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Euroopa kõrgeima tipu Mont Blanci Grand Jorasses liustik. Prantsuse linnapea plaanib hakata võtma Mont Blacile ronijatelt ettemaksuna 15 000 eurut, mis kataks päästmis- ja hukkumiskulud
Euroopa kõrgeima tipu Mont Blanci Grand Jorasses liustik. Prantsuse linnapea plaanib hakata võtma Mont Blacile ronijatelt ettemaksuna 15 000 eurut, mis kataks päästmis- ja hukkumiskulud Foto: Photo by Marco BERTORELLO / AFP/Scanpix

Igaüks, kes soovib tõusta Euroopa ja Alpide kõrgeimale mäetipule, 4810-meetrisele Mont Blancile, peab peagi tasuma 15 000-eurose tagatisraha, millega kaetakse võimalikud pääste- ja surmakulud. Sellest teatas kohalik linnapea, kes on enda sõnul uljaspeadest ja mõttetult riskijatest tüdinenud.

Mont Blanci jalamil asuva Prantsuse linna Saint-Gervais-les-Bainsi linnapea Jean-Marc Peillex ütles, et liiga paljud kvalifitseerimata mägironijad mängivad oma eluga mäel, kus kuumalaine on muutnud ronimispaigad ohtlikuks, kuna jää sulab, teatab cnn.com. 

«Saint-Gervais' plaanib rakendada meetmeid, mis peaksid kahandama inimeste vastutustundetust, mille tõttu päästjad on kogu aeg rakkes,» teatas linnapea sotsiaalmeedias.

Linnapea sõnul vastab 15 000 euro suurune tagatisraha mäelt päästmise keskmisele maksumusele (10 000 eurot) ning ohvri surma- ja matusekuludele (5 000 eurot).

«On vastuvõetamatu, et need kulud kannab Prantsusmaa maksumaksja,» ütles Peillex ja lisas, et mäele ronijad lähevad sinna nüüd «surm seljakotis».

Peillex selgitas, et seoses äärmiselt ohtlike tingimustega Couloir du Goûteril, eriti keerulisel lõigul, mida tuntakse ka surmakoridorina, ei soovitata liikuda Mont Blanci tippu mööda populaarset teed, mida tuntakse Voie Royale ehk Kuningliku tee nime all.

Ta lisas, et Mont Blancile ronimine on muutunud põua ja kuumalainete tõttu riskantsemaks.

Linnapea süüdistas umbes 50 mägironijat, kes juulis Mont Blancil ronisid, Vene ruleti mängimises oma eluga.

Tema avalduses öeldakse, et politsei kasutas helikopteris megafoni, et panna 30. juulil gruppi Rumeenia ronijaid tagasi pöörduma katselt Mont Blanci tippu tõusta.

Itaaliapoolsel mäeküljel asub Courmayeuri suusakuurort, mille linnapea Roberto Rota peab Prantsuse linnapea Peillexi plaani sürreaalseks.

Rota ütles Itaalia päevalehele Corriere della Sera, et mägi ei ole kinnisvara.

«Meie administraatoritena saame piirduda optimaalsetest ja ebaoptimaalsetest oludest teatamisega, kuid tippu ronimiseks tagatisraha küsimine on sürreaalne. Otsus sulgeda rada, trass, tehakse objektiivse ohu olemasolul,» nentis itaallane.

Märksõnad
Tagasi üles